Ana Sayfa Ekonomi 19 yılda 1 trilyon 180 milyar lira faiz ödendi

19 yılda 1 trilyon 180 milyar lira faiz ödendi

CHP'li Bulut, yurttaşların vergileriyle oluşturulan bütçenin faiz lobisine aktarıldığını söyledi.

Giriş Tarihi: 23 Ağustos 2021 Pazartesi 16:03
19 yılda 1 trilyon 180 milyar lira faiz ödendi

 

19 yılda 1 trilyon 180 milyar lira faiz ödendi

cumhuriyet tarihi, en büyük faiz ödemesi ,chp , burhanettin bulut, , yüksek faiz ,enflasyon   , cumhurbaşkanı erdoğan, faiz lobisi

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yurttaşların vergileriyle oluşturulan bütçenin faiz lobisine aktarıldığını söyledi. Bulut, “Faize karşıyız, yüksek faiz enflasyonun nedeni” söylemiyle iktidara gelen AKP döneminde bütçeden ödenen toplam faizin 1 trilyon 180 milyar liraya ulaştığını bildirdi.

Hazinenin iç ve dış borçlarının bu yılın Ocak-Temmuz döneminde toplam 219,4 milyar liralık artış gösterdiğini ifade eden Bulut, şunları söyledi:

“Hazine, 2021 yılında içerden ve dışardan net olarak 86 milyar liralık borçlanmaya gitti. Borcun, 133 milyar liralık kısmı ise kur artışından kaynaklandı. Hazine, iç ve dış borçları için Ocak-Temmuz döneminde 114,5 milyar lira da faiz ödedi. Ocak-Temmuz döneminde bütçeden ödenen faiz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,6 oranında arttı.

Borcun 138 milyar dolarlık kısmı yani yüzde 57'si döviz cinsinden oluşuyor. Dolayısıyla her 10 kuruşluk kur artışı faizden ayrı olarak 13,8 milyar lira ek yük getiriyor. Temmuz ayında Türkiye aylık bazda 23,6 milyar lira faiz ödedi. Bu aylık olarak şimdiye kadar ödenen en yüksek faiz. Cumhuriyet tarihinin en büyük faiz ödemesi anlamına geliyor. İktidar, son aylarda   yüksek faizle ve döviz cinsi borçlanarak gelecek yılların faiz yükünü de artırıyor. Türkiye'nin geleceğini ipotek altına alıyorlar.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çukurova Belediyesi ile Fransız Tele Performance işbirliği…

Çukurova Belediyesi ile Fransız Tele Performance işbirliği…

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık