Ana Sayfa Gündem 2 milyon dekar arazi sulanacak

2 milyon dekar arazi sulanacak

- DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütf, Akca, Adana’da 1 Nisan’da başlayan sulama sezonunun devam ettiğini belirterek, sezon boyunca 2Milyon 96 Bin 613 dekar tarım arazisinin sulanacağını, sulu tarım ile birlikte 2022yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 5 Milyar 174 Milyon 809 Bin TL katkı sağlanacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 14 Haziran 2022 Salı 09:19
2 milyon dekar arazi sulanacak

DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütf, Akca, Adana’da 1 Nisan’da başlayan sulama sezonunun devam ettiğini belirterek, sezon boyunca 2Milyon 96 Bin 613 dekar tarım arazisinin sulanacağını, sulu tarım ile birlikte 2022yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 5 Milyar 174 Milyon 809 Bin TL katkı sağlanacağını söyledi.

Akca, yazılı açıklamasında, DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturduğunu belirterek, ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetiklediğini, suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile olduğunu bildirdi.

Bu kapsamda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün, ülkemizin su kaynaklarının korunması, yönetilmesi, geliştirilmesi ve gelecek nesillere eksiksiz olarak aktarılması maksadıyla projeler üreten Türkiye’nin en büyük yatırımcı kuruluşlarından birisi olduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, “DSİ ülkemizin kalkınmasının kilometre taşlarından olup bir markadır. DSİ’nin hizmetlerinden faydalanmayan tek bir vatandaşımız yoktur. Su hayatın merkezinde olduğu gibi kalkınmanın da merkezindedir. Susuz bir kalkınmanın mümkün olmadığı aşikârdır. Bu kapsamda sulama projelerimiz başta olmak üzere yatırımlarımızı en kısa zamanda tamamlayarak faydaya dönüştürmek, verimli topraklarımızın bereketine bereket katmak için çalışmaktayız.DSİ olarak modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltmektedir.” dedi.

 

Sulama sezonu devam ediyor

Adana’da 01 Nisantarihinde başlayan2022 yılı sulama sezonunda toplam 2 Milyon 96 Bin 613 dekar tarım arazisinin sulanacağını açıklayan Akca,“Adanaİlimizde toplam2 Milyon 96 Bin 613 dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2022yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 5 Milyar 174 Milyon 809 Bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini” söyledi.

Akca, “Çiftçilerimize bol ve bereketli bir sulama sezon dileyerek, bizler DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmekteyiz. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, modern sulama sistemlerinin yaygınlaşmasını ve özellikle de su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Seyhan’da hizmet ve projelere devam

Seyhan’da hizmet ve projelere devam

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık