Ana Sayfa Siyaset 34 milyon 470 bin kişi borç batağında…

34 milyon 470 bin kişi borç batağında…

Giriş Tarihi: 27 Eylül 2021 Pazartesi 12:14
34 milyon 470 bin kişi borç batağında…

34 milyon 470 bin kişi borç batağında…

chp , burhanettin bulut, pandemi dönemi, doğrudan yardım , kamu bankaları, icra kıskacı, tüketici kredisi , kredi kartı borcu

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, pandemi döneminde kamu bankalarına borçlandırılan yurttaşlara, iktidarın doğrudan yardım yerine kredi çekmeye yönlendirdiği nedenyle icra kıskacına düştüğünü belirterek, bu yılın ilk sekiz ayında 596 bin kişinin tüketici kredisi, 267 bin kişinin de kredi kartı borcunu zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından yasal takibe alındığını ileri sürdü.

Tüketici kredisi borcu yüzünden takibe alınanların sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 350 bin 530 kişi, kredi kartı borcu yüzünden takibe alınanların sayısının da 31 bin 470 kişi arttığını belirten Bulut, ocak-ağustos döneminde toplam 741 bin 470 vatandaşın bankalar tarafından icraya verildiğini söylerken, beş yıl içerisinde borcu nedeniyle bankaların icraya verdiği yurttaşlardan borcu sürenlerin sayısının da geçen yılın sonuna göre 173 bin 121 bin kişi artarak ağustos sonunda 3 milyon 644 bin 615 kişiye yükseldiğini vurguladı.

Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bankalara ve finansman şirketlerine olan kredi ve kredi kartı borcu 947 milyar lira oldu. Bu borcun 20,6 milyar lirası vadesinde ödenmediği için takibe alınan kredi ve kredi kartı borçlarından oluşuyor. Bu borcun 20,6 milyar lirası takipte. Varlık şirketlerine borç 30,3 milyar lira. Konut İdaresine (TOKİ) olan borçları ise 26,4 milyar lira düzeyinde bulunuyor.

İktidarın bu tabloya rağmen halka büyüme masalları anlattığını kaydeden Bulut, “İşsizlik ve enflasyon rekor düzeyde. Her şey ateş pahası. Vatandaşın mutfağında tencere kaynamıyor. Nereye gitsek vatandaş, esnaf bizlere hayat pahalılığından dert yanıyor. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı 22 milyon 944 bin. Vatandaşlar kredi, faiz, icra üçgeninde hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor. Ekonomide şahlanış söylemleri koca bir yalandan ibaret.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AKP “saltanat, imtiyaz, itaat” takımı…

AKP “saltanat, imtiyaz, itaat” takımı…

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık