Ana Sayfa Gündem 57. Alay Şehitleri Camii’nin İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

57. Alay Şehitleri Camii’nin İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

ÇÜ 57. Alay Şehitleri Camii’nin Kubbesi, Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıldönümünde Yerine Yerleştirildi.

Giriş Tarihi: 18 Mart 2016 Cuma 11:34
57. Alay Şehitleri Camii’nin İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) 57. Alay Şehitleri Camii’nin inşasında sona doğru yaklaşılıyor. Caminin kubbesi dev vinçler aracılığı ile yerine yerleştirildi. Çanakkale Zaferi’nin 98. yıldönümünde temeli atılan ÇÜ 57. Alay Camii tamamlanınca, Sabancı Merkez Camii’nden sonra ikinci en büyük camii olma özelliğine sahip olacak. Camii’nin içerisinde ayrıca 2 katlı kültür merkezi ve dersliklerde bulunacak.

Çukurova Üniversitesi yerleşkesi içerisinde İlahiyat Fakültesi yanına inşa edilen caminin adının belirlenmesinde, 57. Alay Sancağı'nın İlahiyat Fakültesi'ne getirilmesi etkili olmuştu. Öğrencilerin bu sancağın Fakülteye getirilmesinden sonra Caminin ismini ‘57. Alay Şehitleri Camii’ koydukları ibadet alanında hummalı çalışmalar devam ediyor.

Çukurova Üniversitesi 57. Alay Şehitleri Camii’nin Kubbesi Tamamlandı.

Farklı mimarisi ile dikkat çeken Çukurova Üniversitesi 57. Alay Şehitleri Camii’nin kubbesi Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101. Yıldönümünde dev vinçler aracılığıyla yerine yerleştirildi. 8 köşe çelik konsorsiyumun alt kısmına keresteler döşenerek demir bağlantıları yapılacak ve beton dökme işlemine geçilecek. Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın yakından takip ettiği çalışmalar öğrenciler tarafından da ilgi ile izlendi.

Rektör Prof. Dr. Kibar: "Sadece Cami Değil Çok Yönlü Bir Kültür Merkezi Oluşturuyoruz."

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, ÇÜ 57. Alay Şehitleri Camii'nin sadece bir ibadet alanı değil bir kültür merkezi olarak da faaliyet göstereceğini vurguladı. Rektör Prof. Dr. Kibar, "Camimiz bünyesinde panel, sempozyum gibi etkinliklerin yapılacağı 500 kişilik bir amfi, öğrencilerimizin hat, tezhip, ebru ve ney gibi sanat faaliyetlerini yürüteceği atölyeler, sergi salonları, dini musiki ve Kur’an-ı Kerim çalışmalarının yapılacağı derslikler de bulunacak." dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaca, “Örgütler birlikte hareket etmeli”

Karaca, “Örgütler birlikte hareket etmeli”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık