Ana Sayfa Gündem Adana, UNESCO yaratıcı şehirler ağına 2.kez başvurdu

Adana, UNESCO yaratıcı şehirler ağına 2.kez başvurdu

Adana, UNESCO yaratıcı şehirler ağı programına 2.kez başvuru yapıldı

Giriş Tarihi: 8 Mayıs 2021 Cumartesi 10:22
Adana, UNESCO yaratıcı şehirler ağına 2.kez başvurdu

İlki 2019 yılında gerçekleşen Adana’nın UNESCO yaratıcı şehirler ağı programı kapsamında gastronomi alanındaki başvurusunun o tarihte kabul edilmemesi üzerine bu yıl 2.kez başvuru gerçekleşti. 30 Haziran tarihine kadar Paris’teki üst kurula ulaşacak olan başvuru dosyasını kent adına Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı gerçekleştirmiş oldu.

KARALAR: PRESTİJ KAZANACAĞIZ

Bir otelde düzenlenen başvuru toplantısında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bu projenin bütün Adana’nın projesi olduğunu ve Valilik başta olmak üzere paydaşlarının geniş olmasından kaynaklı başvurunun kabul edileceğine inandığını ifade etti. Karalar, Adana’da ilk kez kültür eylem planı yaptıklarını ve kentin gizli kalan eserlerini Dünyaya tanıtacaklarının da altını çizdi. Adana’nın mutfağını tüm Dünyaya tanıtmanın da bu ağ sistemi ile başarılacağını kaydeden Başkan Zeydan Karalar, “Ağa girersek Adana inanılmaz derecede prestij kazanacaktır” yorumunda bulundu.

ELBAN: MUTFAĞIMIZ ŞİFA DAĞITIYOR

Adana Valisi Süleyman Elban, bu başvuruda herkesin sorumluluk üstendiğini kaydederek “Gastronomi konusunda bu unvanı almak Adana’nın hakkıdır. Çünkü endemik bitkilere sahip, zengin ve geniş mutfağı olan ve Lokman Hekimin hemşerisi olan kentimizde mutfağımız aynı zamanda şifa dağıtacaktır. Kent olarak aslında 7 ayrı kategorinin hepsine başvurusunu yapabilecek, bu kategorilere girebilecek nitelikteyiz. Yetmeyecektir, 7 ayrı kategori haricinde UNESCO’ya yeni kategoriler açmaya ilham kaynağı olacak kadar zenginliğe sahip olduğumuzu ileriki süreçte ispatlayacağız” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz “Aleviler bu toplumun çimentosudur”

“Aleviler bu toplumun çimentosudur”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık