Ana Sayfa Gündem Adana uzlaştırmada örnek il

Adana uzlaştırmada örnek il

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Çözümler Daire Başkanı Orhan Cüni, eeza adalet sistemini cezalandırıcı bir süreçten işbirliğine dayalı bir sürece dönüştürmeyi amaçlayan uzlaşma kurumunun toplumsal barışa katkı sağladığını, Adana’nın da yapılan uzlaşmalarla Türkiye genelinde örnek il olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2017 Pazartesi 16:08
Adana uzlaştırmada örnek il

Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şenol Taş ve Alternatif Çözümler Daire Başkanı Orhan Cüni, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen seminere katılmak üzere geldiği Adana’da Adana Adliyesi’ni ziyaret etti. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Çolak’ı makamında ziyaret eden Taş ve Cüni, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu ve Uzlaştırma Odası’nda incelemelerde bulundu. Uzlaştırma Bürosu Cumhuriyet Savcıları Emine Karacık ve Murat Kalkan’dan bilgi alan Orhan Cüni, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın uzlaştırmalarla diğer illere örnek olduğunu belirterek, “Adana bu konuda güzel örnekler veriyor. toplumsal dayanışma örneği olan, engellileri sevindiren, kişilerin zararlarını giderilmesini sağlayan, mağduru mutlu eden uzlaştırmalar yapılıyor. Bunlar da diğer illeri örnek oluyor. Sizleri tebrik ediyoruz. Uzlaştırmayı sizlerle birlikte daha iyi seviyelere götüreceğiz” dedi.

            1 MİLYON DOSYA UZLAŞTIRMAYLA ÇÖZÜLECEK

            Uzlaştırma kapsamının genişletilmesi için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Cüni, Adalet Bakanlığının, Avrupa ülkelerinde de yaygın kullanılan alternatif çözüm yöntemlerini geliştirilmesi yönünde hareket ettiğini söyledi. Cüni, “Şu an Türkiye genelinde Uzlaştırma Büroları’na 600 bin dosya geliyor. Kanun değişikliğiyle bu sayı 1 milyon dosya olacak. Artık dava açmak, mahkeme kurmak çözüm değil. İnsanları barıştırmak, toplumda bir uzlaşı ve barış sağlamak en önemli önceliğimiz. Bu yüzden hepimize çok görev düşüyor” diye konuştu.

            HEDEF UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ

            Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan da, Uzlaştırma Bürosu’nun en önemli bürolardan biri olduğunu belirterek, “Bu büromuz gözbebeğimiz gibi bakıyoruz. Cumhuriyet Savcılarımız, müdürümüz, katip arkadaşlarımız canla başla çalışıyor. Bu verim istatistikleri de yansıyor. Şu an itibariyle uzlaştırmada Türkiye genelinde 3’üncü sıradayız. Hedefimiz daha çok uzlaştırma yaparak, toplumsal barışa katkılar sağlayarak Başsavcılıklar arasında birinci olmak” dedi.

            Şenol Taş ve Orhan Cüni, daha sonra Adana’da en çok uzlaştırma yapan uzlaştırmacılarla bir araya geldi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanslı sokak köpeği yaşama tutundu

Şanslı sokak köpeği yaşama tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık