Ana Sayfa Yaşam Adana'da Karnaval Coskusu Başladı

Adana'da Karnaval Coskusu Başladı

Türkiye’nin ilk karnavalı olan 2015 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda Adana’nın her köşesinde etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2015 Cumartesi 13:10
Adana'da Karnaval Coskusu Başladı

Adana, Türkiye’nin ilk sokak karnavalı olan “2015 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” ile tarihi günlerinden birini daha yaşıyor. Yurtiçinden ve yurtdışından gelen binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen karnaval ile Adana’nın cadde ve sokakları şenlik havasına büründü.

 

Bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı ile ilgili olarak düzenlenen toplantının sürpriz konuğu ise Türkiye Milli Takımlar Direktörü Fatih Terim oldu. Adana Valisi Mustafa Büyük, Terim’e günün anısına bir plaket sundu. Terim karnavalın Adana’nın imajına büyük katkı yaptığını ve bu karnavalın bir parçası olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Toplantıya ayrıca, çok sayıda özel davetli ile birlikte karnaval için Adana’ya gelen iş, sanat ve cemiyet hayatının ünlü simaları da katıldı. Portakal Çiçeği Karnavalı için kente gelen ünlülere Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova İlçe Belediye Başkanı Soner Çetin, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ve karnaval fikrinin öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt ev sahipliği yaptı.

 

Toplantıda konuşan Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana’nın kültürel değerler ve doğal güzellikler açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek “Bu değerleri en iyi aktaran etkinliklerden biri de Portakal Çiçeği Karnavalı’dır. Karnaval Adana’nın renklerini dünyaya aktarmak açısından büyük görev üstlenmiştir” dedi. Adana Valisi Büyük şunları söyledi;

 

“Bu organizasyon “Adana’yı marka kentler arasına taşımak” konusunda bizleri motive ve teşvik etmektedir. “Nisan’da Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı”, Adana’mızın marka değerinin yükseltilmesi yolunda atılan önemli adımlardan biridir. Toplumun tüm kesimlerinden çok yoğun bir katılımla, hayli renkli etkinliklerle gerçekleştirilen bu karnaval; Adana’nın tanıtımına çok önemli bir katkı sağladığı gibi, kentlilik bilincini, kentin gelişimine yönelik moral ve motivasyonu arttırmak açısından da sevinç ve gurur vericidir.”

 

 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, karnaval ateşinin günden güne büyüyüp geliştiğini görmenin mutluluk verici olduğunu kaydetti.  Sözlü, Adana’nın adının karnaval ile Türkiye’de ve dünyada duyulduğunu da belirterek şöyle konuştu;

 

“Karnavalın kentin pozitif tanıtımına son derece önemli katkı yaptığını hep beraber gördük. Özellikle Adana dışından gelen misafirlerimiz unutulmaz günler yaşayacaklar. Portakal Çiçeği Karnavalı’nın, ilerleyen yıllarda Türkiye’ye ve dünyaya mal olacak özelliğe, güce ulaşması en büyük dileğim. Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalına ev sahipliği yapmaktan, hemşerilerim adına onur duyuyorum.”

 

Karnavalın fikir öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise “Portakal Çiçeği Karnavalı”nın henüz üçüncü yılında olmasına rağmen bir bahar şenliğine, bir Hıdrellez kutlamasına dönüşmeye başladığının altını çizerek şu açıklamalarda bulundu;

 

“Karnavalımızda herkesi eğlenmeye çağırıyoruz. Hoşgörü içinde birlikte eğlendiğimiz zaman birlik ve beraberliğimiz daha da artıyor. Bunun için başta Adana’lılar olmak üzere karnavalımıza katılan herkese teşekkür ediyorum. Türkiye’nin ve hatta dünyanın her yerinden binlerce kişinin katıldığı, şehrin her köşesinde birbirinden farklı birçok aktivitenin gerçekleştiği karnavalımızın gerçek sahibi her zaman dile getirdiğim gibi Adana halkıdır. İlk günden itibaren sıcak ev sahipliği ile karnavala sahip çıktıkları ve bu sevgi işini gönülden destekledikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Bugün Adana’da siyasetin konuşulmadığı, kimsenin diğerini ötekileştirmediği, herkesin bir ve tek, omuz omuza, kardeşçe ve yanyana yürüdüğü, sokaklarında birlikte şarkılar söyleyip, dans ettiği, halaylar çekip çiftetelli oynadığı gerçek bir bahar şenliği yaşıyoruz.  Temelinde “sevgi ve dostluk” mesajı olan karnavalımız ile hedefimiz, Adana’nın bu güzel halini tüm Türkiye’ye, hatta dünyaya duyurmaktır.”

 

Konserlerde Coşku Üst Düzeydeydi

4 Nisan’da kortej yürüşü ile başlayan karnaval coşkusu Merkezpark’ta Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Keremcem, Zeynep Casalini ve Gülden Mutlu konseri ile doruğa ulaştı. Karnaval süresince Adana’nın birçok cadde ve sokakları ile kapalı mekanlarında 190’a yakın etkinlik ve aktivite düzenlenecek. Bu aktiviteler arasında; dans, müzik, halk oyunları, bando, sergiler, anma ve imza günleri ile spor gösterileri yer alırken, cumartesi gece düzenlenecek konserlerin ardından  dilek fenerleri ile Adana’dan tüm dünyaya “sevgi ve dostluk” mesajı iletildi.

 

 

Aktivite Sayısı 190’a Yakın

Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında bu yıl 190’a yakın aktivite gerçekleştirilecek. Bu etkinlikler arasında dans, müzik, halkoyunları, şiir, dinleti, tiyatro oyunları, resim ve fotoğraf sergileri, anma günleri ile çok sayıda konser yer alacak. 2013 ve 2014 yıllarında düzenlenen karnavallarda toplam aktivite sayısı 126 olmuştu. Portakal Çiçeği Karnavalı, 50 binden fazla kişinin katılımının beklendiği 4 Nisan’daki kortej yürüyüşü ve ardından Merkezpark’taki gongun çalınmasının ardından verilecek konserler ile resmi olarak başlayacak. Karnavalda ayrıca ABD’li Creole Blues müzisyenleri olan Cedric Watson ve Bijou Creole grubu da performanslarını sergileyecek. Karnavalın bir başka konserinde ise 5 Nisan tarihinde Bengü sahne alarak karnaval coşkusunu üst düzeyde tutacak.

Karnaval etkinlikleri arasında ünlü fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un Adanalı ünlüleri doğdukları evde çektiği fotoğraflardan oluşan “Adam Olacak Çocuk” sergisi,  5 Nisan tarihinden itibaren Kazancılar’da görülebilecek. Ünlü ressam Ertuğrul Ateş de canlı performans ile “Karnaval” coşkusunu tuvale yansıtacak. Karnavalda Adana’nın yetiştirdiği ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Yaşar Kemal de unutulmadı. “Yaşar Kemal’i Anma Töreni” Yaşar Kemal Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Ayşegül Dinçkök’ün Endonezya’nın Batı Papua bölgesindeki Raja Ampat ve güney Sulawesi bölgesinde çekmiş olduğu sualtı fotoğraflarından oluşan ikinci sergisi ‘Derin Tutku Air’ 4 Nisan Cumartesi günü Adana Hilton Otel’de sanatseverlerle buluştu.

Kostüm Tasarım Yarışması Sonuçlandı

 

“Portakal Çiçeği Karnavalı”nda bu yıl  “Kostüm Tasarım Yarışması” da düzenlendi. Tema sınırlamasının olmadığı, Portakal Çiçeği Karnavalı’nın ruhunu temsil edecek siyasi ve dini içeriği olmayan, baharı, bereketi, renkliliği, canlılığı, eğlenceyi, birlikteliği ve barışı temsil eden tasarımlar kıyasıya yarıştı. Yarışmada Ümit Temuçin başkanlığında her biri Adana’lı olan ünlü modacılar Selma State, Duygu Şenyürek, Mustafa Soydan ve Naci Sezgek’ten oluşan jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, birinciliği Gizem Atıcı ve İrem Gümüşkaya ikilisi, ikinciliği Özlem Cömertpay, üçüncülüğü ise Hale Yılmaz kazandı. Dereceye girenlere ödülleri Park Zirve’de düzenlenen defile de verildi.

 

 

En İyi Karnaval Fotoğrafını Çekenler Ödüllendirilecek

Portakal Çiçeği Karnavalı’nda bir de ödüllü fotoğraf yarışması düzenleniyor. Çektiğiniz karnaval temalı fotoğrafları ve kişisel bilgilerinizi [email protected] adresine e-mail yoluyla gönderebileceksiniz. Yarışmada birinci 2.500 TL, ikinci 1000 TL, üçüncü ise 500 TL’lik para ödülü kazanacak. Ayrıca ilk 10 dereceye girenler karnaval şapkası ile ödüllendirilirken, jüri özel ödülünü alan fotoğraf 2016 yılının Nisan ayında düzenlenecek 4. Portakal Çiçeği Karnavalı’nın afiş fotoğrafı olarak kullanılacak.

 

Mobil Uygulama ile Gezmek Çok Kolay

 

Karnaval için özellikle Adana dışından gelen ziyaretçilere yönelik bir mobil uygulama da hazırlandı.  Ücretsiz Mobil Uygulama ile Adana’da Gezilecek Yerler başlığı altına yeme içme mekanları, tarihi yerler ve oteller ile ilgili bilgilere ulaşmak artık çok kolay olacak. Apple Store ve Google Play üzerinden “Nisan’da Adana’da “ uygulamasını bir kaç saniye içerisinde ve ücretsiz olarak cep telefonlarına veya mobil cihazlarına indirenler, sadece karnaval esnasında değil, her Adana’ya gelişlerinde bu uygulamadan ücretsiz olarak devamlı yararlanabilecekler.

Karnaval Ünlüleri Adana’da buluşturdu

2015 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’na çok sayıda sanatçı ile birlikte iş ve cemiyet hayatından çok sayıda ünlü isim de katılacak. Portakal Çiçeği Karnavalı için Adana'ya gelenler arasında Açelya Akkoyun, Ahmet Olgun Sünear, Alper Kul, Altan Gördüm, Arif Keskiner, Ayşe Arman, Ayşegül Dinçkök, Barış Kılıç, Caner Cindoruk, Cankat Aydos, Cavit Çetin Güner, Çiğdem Kayalı, Demir Karahan, Derya Baykal, Ece Vahapoğlu, Emre Karayel, Erdal Cindoruk, Ertuğrul Ateş, Ezgi Özbay, Faruk Tınaz, Ferit Aktuğ, Fırat Altunmeşe, Gökay Kalaycıoğlu, Günseli Kato, Hatice Aslan, Hümeyra Erdoğan, Levent Özdilek, Levent Veziroğlu, Levent Soyubelli, Mehmet Turgut, Menderes Samancılar, Murat Hasari, Nebil Özgentürk, Nilüfer Bıyıklı, Oylum Talu, Rıza Akın, Seda Güven, Sinem Öztürk, Sitare Akbaş, Suat Aydoğan, Tolga Ortancıl, Turgut Kazan ve Ümit Karan gibi isimler de bulunuyor.YORUMLAR
  • yorum2015-08-27 08:29:28seda ayhan

    Karnaval sizin neyinize önce hrabeye çevrivirdiginix sinan paşa'yı düzeltin orada doğup büyüdüğüm halde gençliğimde orada geçtiği halde korkuyorum orayi gördükçe hayalet şehir gibi olmuş..

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yüreğir’de hayata engel yok

Yüreğir’de hayata engel yok

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık