Ana Sayfa Spor Adana'da Kurtuluş Maratonu Heyecanı

Adana'da Kurtuluş Maratonu Heyecanı

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıldönümü anısına gerçekleştirilen "Altıncı Adana Uluslararası Kurtuluş Maratonu" tamamlandı. Yarı maratona bin 500, halk koşusuna 4 bin kişi katıldı.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2016 Pazar 13:55
Adana'da Kurtuluş Maratonu Heyecanı

Sunucu Ece Vahapoğlu, Atatürk Parkı önünde yarışmaya katılan herkese ısınma hareketleri yaptırdı. Yarı maratonun yanı sıra masterler ve halk koşusuna katılanlar Ece Vahapoğlu'na büyük ilgi gösterdi. Yarışa ailece katılanların yanı sıra dede-torunların da birlikte yarışmaları renkli görüntülere sahne oldu. Katılımcılara tişört, şapka dağıtıldı.


Atatürk Parkı önünde Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından başlayan maratonun startını Spordan Sorumlu Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Cevheribucak, Genel Sekreter Yardımcısı Halil Avşar, Spor Daire Başkanı Fahri Durukan, Büyükşehir Belediyesi Spor Dairesi Şube Müdürü Mehmet Sağlam, Özel Kalem Müdürü İsmail Taymaz verdiler.


-GEÇEN YILIN BİRİNCİSİ KENYALI KİPYEGO YİNE KAZANDI-


Kentin tarihi dokusuna dikkat çekilen yarışma Merkez Parkta sona erdi. Yarı maratona Türk Milli Takım sporcularından 100 kadar atletin yanı sıra Kenya, ABD, Etiyopya, İngiltere, Fas, Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kırgızistan, Almanya, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya ve Makedonya'dan toplam bin 500 sporcu katıldı.


Yarı maratonu erkeklerde geçen yılın birincisi Kenyalı Barselius Kipyego 1.00.46'lık derecesiyle birinci tamamladı. İkinciliği aynı ülkeden 1.00.57'lik derecesiyle Paul Kİpkemol Kıpkorır, üçüncülüğü ise yine Kenya'dan 1.01.15'lik derecesiyle Stephan Omiso Arıta elde etti.


Kadınlarda ise birinciliği Etiyopya'dan 1.0936'lık derecesiyle Abebel Yeshaneh Brihane, ikinciliği 1.09.43'lük derecesiyle Kenya'dan Visiline Jepkesho, üçüncülüğü ise yine Kenya'dan 1.12.23'lük derecesiyle Lucy Cheruıyot elde etti.


Engellilerde ise Birol Kamar birinciliği elde etti. Yarı maratonda kadın ve erkeklerde birinci olanlara 20, ikincilere 10, üçüncülere ise 5 bin TL olmak üzere toplam 121 bin TL para ödülü ve kupa verildi.


-VALİ YARDIMCISI ÇAKIR: "DAHA BÜYÜK ORGANİZASYONLARA TALİBİZ"-


Ödül töreni öncesinde konuşan Spordan Sorumlu Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, tüm katılımcıları kutlayarak, Adana'nın spor kenti olduğunu, daha büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını belirterek, Adana dışından yarışlara katılan tüm sporculara, ana sponsor Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile TEMSA yetkililerine teşekkür etti.


Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Cevheribucak, maratonda Türkiye'nin bir numarası olarak bilinen Avrasya Maratonu'nu gelecekte geçeceklerini belirterek, yarışa katılanlara ve emeğe geçenlere teşekkür etti.


Etkinliği, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Gençlik ve Spor Şube Müdürleri Halit Yılmazel, Mahmut Kır, Cemal Demirağ, Murat Adıgüzel, Spor Servisi Şefi Hanifi Altun ve diğer yetkililer de katıldı.


-BÜYÜKŞEHİR VE TEMSA ÇALIŞANLARI DA HALK KOŞUSUNA KATILDI-


Turnuvada ana sponsorluk yapan Adana Büyükşehir Belediyesi ve TEMSA çalışanlarının yarı maraton ile halk koşusuna katılmaları beğeniyle karşılandı. Bu arada, tüm katılımcı ve sporseverlere kurulan stantlarda çay, kahve, su, simit ve ayran ücretsiz olarak dağıtıldı.


ATAŞBAK: "ORGANİZASYON İÇİN TÜM EKİBİMİZİ SEFERBER ETTİK"


Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, Vali Mustafa Büyük'ün desteğiyle gerçekleştirilen maratonda tüm il spor müdürlüğü çalışanların organizasyon konusunda seferber ettiklerini belirterek, yarı maraton, masterler, engelliler ve halk koşusuna katılan sporcuları kutladı. Ataşbak, yarışmaya katılmak ve izlemek için çevre illerden gelenlerin olduğunu da sözlerine ekledi.


-MARATONUN ŞEREF KONUKLARI-


Maratonu, Eski Atletizm Federasyonu Başkanı Fikret Çetinkaya, Nejat Kök, Mehmet Yurdadön, Muharrem Dalkılıç, Kurtuluş Maraton'u ilk başlatanAdana Eski Gençlik ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, Atletizm Federasyonu Başkanvekili Ali Aksu, Milli Maratoncu Serap Aktaş, Veli Ballı, Sadık Salman, Mehmet Akgün, Necdet Ayaz, İsmail Akçal, Ahmet Altın, Selehattin Yıldız da izledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şimşek'ten ilk galibiyet

Şimşek'ten ilk galibiyet

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık