Ana Sayfa Gündem Adana’nın doğasına darbe!

Adana’nın doğasına darbe!

CHP'li Bulut, özelde Adana, genelde Türkiye’deki termik santrallerin insan sağlığına, ekolojik yaşama ve çevreye etkilerinin araştırılması, alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Giriş Tarihi: 8 Haziran 2022 Çarşamba 14:32
Adana’nın doğasına darbe!

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, özelde Adana, genelde Türkiye’deki termik santrallerin insan sağlığına, ekolojik yaşama ve çevreye etkilerinin araştırılması, alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP’li Bulut, şunları söyledi:

“Adana’nın kuzeyinde yer alan Tufanbeyli Kömürlü Termik Santrali’yle ve diğer kirleticilerle birlikte, Adana’nın havası, doğası ve su kalitesi ciddi şekilde etkilenecektir. Çevre kirliliği ile boğuşan Adana, zehir soluyacaktır. Sorun sadece bir tarım merkezi olan Çukurova’nın değil uzun vadede bütün bir ülkenin sorunu olacaktır.

Her 5 kişiden 1’inin hava kirliliğine bağlı sebeplerden hayatını kaybettiği Adana’da da havadaki kirletici maddeler (PM10) Türkiye’de belirlenmiş sınır değerin iki katı, Dünya Sağlık Örgütü tavsiye değerlerinin ise dört katı üzerindedir. Santralin faaliyet geçmesi, daha çok erken ölüme ve hastalık yüküne yol açacaktır.

Ayrıca termik santral projesi ve projeye ait kıyı ve deniz yapılarının bulunduğu Sugözü Kumsalı, bölgedeki ekosisteme ve yöreye özgü bir tür olan yeşil deniz kaplumbağası ve iribaş deniz kaplumbağasının en önemli yuvalama alanlarındandır. Termik santralin içindeki cihazları soğutmak için kullandığı ısınan suyu tekrar denize salarak deşarj etmesi türün devamlılığını etkileyecektir.

Deniz kaplumbağaları; Bern Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi ve Barselona Sözleşmesi ile koruma altına alınmıştır. Ayrıca ülkemizdeki geçerli mevzuata göre de bu alanda termik santral yapılması hukuka aykırıdır. Deniz Kaplumbağalarının Korunmasına İlişkin 2009-10 sayılı Genelgeye göre de bu alan korunması gereken önemli deniz kaplumbağası yuvalama alanlarından biridir.

‘Adana’ya temiz hava’ kampanyası dahilinde santralin yapımına karşı 2021’in sonbaharındaki rakama göre 100 binden fazla imza toplanmış ancak sonuçsuz kalmıştır. Paris İklim Anlaşması hedefleri doğrultusunda tüm ülkeler kömürden çıkarken Türkiye’de termik santrallerde ısrar edilmesi iktidarın doğaya ve insan sağlığına bakışının özetidir. Özelde Adana, genelde Türkiye’deki termik santrallerin insan sağlığına, ekolojik yaşama ve çevreye etkilerinin araştırılması, alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla, Meclis Araştırması açılmalıdır.”

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Huzurevi’nde aşure günü etkinliği

Huzurevi’nde aşure günü etkinliği

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık