Ana Sayfa Gündem Adana’ya güç verdiler, yaşarken ölümsüzleştiler

Adana’ya güç verdiler, yaşarken ölümsüzleştiler

Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu’nca düzenlenen “Adana’ya Güç Verenler” projesinin sergi açılışı, muhteşem bir törenle gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 17 Ocak 2014 Cuma 12:00
Adana’ya güç verdiler, yaşarken ölümsüzleştiler

Altınoran Düşünce  ve Sanat Platformu, Güney Rotary Kulübü ve Seyhan Rotary Kulübü’nün birlikte düzenlediği “Adana’ya Güç Verenler 1” etkinliğinin açılış töreni Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi. Adana’ya güç verdiği belirlenen, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 25 ismi yaşarken onurlandırmayı ve ölümsüzleştirmeyi hedefleyen ve bu amaçla fotoğraflardan, röportajlardan oluşan kitaplar hazırlanmasıyla sonuçlanan projede sergi aşamasına muhteşem bir törenle geçildi.

İYİ Kİ SİZLERLE AYNI ŞEHİRDE YAŞIYORUM

Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’ndaki törene Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da katıldı. Aldırmaz, Adana’ya güç veren 25 kahramanın, kent için çok çalıştığını ve kendileri için çok değerli olduğunu söyledi. Projenin, Adana’nın değerlerini, kahramanlarını çok iyi anlatması ve onların isimlerinin gelecek nesillere aktarılması açısından önemli olduğunu vurgulayan Aldırmaz, “Adana’nın gülen yüzünü, değerlerini göstermek çok önemli. Bu açıdan projeyi hazırlayan ve destek verenleri tebrik ediyorum. Projede büyük emek var. Adana muhteşem bir kent ve muhteşemliği yaratan insanlarımızdan 25’i şu anda aramızda. Projeyi oluşturan ve hayata geçirenler büyük bir iş başardılar. Sizlerle aynı şehirde yaşamak, aynı havayı solumak, komşu olmak çok güzel” dedi.

ŞİMDİ ÖLSEM ÜZÜLMEM

Projenin Sanat Danışmanı, Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu Kurucusu Haluk Uygur da projeyi anlattı. Uygur şöyle konuştu: “Her bir kahramanımızın saatlerce konuşulacak özellikleri var. 25 kitap oluşturulacak ve 25 bin baskı yapılacaktı. Maliyeti çok yüksekti. Bu aşamada Güney Rotary Kulübü ve Seyhan Rotary Kulübü devreye girdi, birlikte yola çıktık. Bu projeyi çok benimsedim ve içime sindi. Şu anda ölsem üzülmem. Öylesine bir doygunluk ve sevinç içindeyim.”

Güney Rotary Kulübü Başkanı Osman Yanık ve Seyhan Rotary Kulübü Başkanı Prof. Dr. Emre Toğrul’un konuşmalarının ardından 25 isim, kendilerini fotoğraflayan Altınoran üyeleriyle birlikte sahneye çıktı ve katılımcılara teker teker hitap etti.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’daki törenin sona ermesinin ardından topluluk 75. Yıl Sanat Galerisi’ne kadar sevgi yürüyüşü gerçekleştirdi. Korteje Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşlik etti.

75. Yıl Sanat Galerisi’ndeki sergiye de kortejle birlikte giden Başkan Zihni Aldırmaz, burada her bir isim adına oluşturulan platformları teker gezdi ve Adana’ya Güç verenler’i tebrik etti. Aileleriyle birlikte kendileri için hazırlanan platformlarda bulunan başarılı isimler Zihni Aldırmaz’la hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen ve gelecek dönemlerde sürmesi planlanan Adana'ya Güç Verenler Projesi kapsamında ilk olarak, Prof.Dr. Mithat Özhan (Çukurova Üniversitesi Kurucu Rektörü), Prof.Dr.Mahir Gülşen ( İlizarov Tekniğini Türkiye'ye getiren kişi), Prof.Dr. Can Özşahinoğlu (Çukurova Üniversitesi Eski Rektörü), Nihat Geven (Gazeteci-Spor Yazarı ), Hüseyin Çelik(Adana Sağlık Turizmi Derneği Kurucusu), Prof.Yalçın Remzi Yüregir  (Çukurova Devlet Konservatuvarı Kurucusu), Prof.Dr. Güneş Yüregir ( ÇÜ Tıp Fakültesi- Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucularından), Elizabeth Ayas ( İlk kız özel okulu olan Ayas Kolejinin Kurucusu), Mahmut Hazım Kısakürek (Geleneksel tiyatronun Adana'daki temsilcisi), Ferdane Bayıldıran, (Eğitimci, özel okul kurucusu), Süleyman Girmen (Seyhan Ziraat Odası Başkanı), Selami Tekkazancı (Eski önemli futbolcu) 
Fevzi Acevit (Altınkoza Film Festivalini iki defa yeniden canlandıran kişi), Çetin Yiğenoğlu (Yazar, Gazeteci), Teyfik Kısacık (Eski Fahri Konsolos, Çukurova Avrupa Birliği Çalışmaları Derneği Başkanı), Prof.Dr. Cahangir Novruzov (ÇÜ Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Ögretim Üyesi-Azerbaycan Devlet Sanatçısı), Ali Duran Karakaya (Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı), Orhan Apaydın (Gazeteci), İsmet Atlı ( Dünya ve Olimpiyat şampiyonu güreşçi), Dr. Ahmet İhsan Çay ( Kent Konseyi Engelli Meclisi Kurucusu ), Süleyman Onatça (TÜRKONFED Başkanı), Etem Çalışkan (Hattat, Ressam, Gazeteci), Toktay Sökmen (Türkiye'de ilk çocuk korosu ve Divan Musiki Cemiyeti kurucularından), Muzaffer İzgü (Yazar) ve Sinan Tanyıldız'ın (Gazeteci) isimleri belirlendi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz “Hizmet sektörü HES kodu ile açılmalı”

“Hizmet sektörü HES kodu ile açılmalı”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık