Ana Sayfa Siyaset Ak Parti İl Başkanı Fikret Yeni, ''İnsanları ayrıştırıyorlar''

Ak Parti İl Başkanı Fikret Yeni, ''İnsanları ayrıştırıyorlar''

Ak Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, darbe girişimi ve sonrasındaki Devlet Bahçeli Bulvarı polemiğini değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 26 Ağustos 2016 Cuma 09:54
Ak Parti İl Başkanı Fikret Yeni, ''İnsanları ayrıştırıyorlar''

Ak Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, 15 Temmuz darbe girişimini değerlendirip hain FETÖ örgütünün ülkeye verdikleri zarara dikkat çekti ve halkın kenetlenerek darbecilere karşı durduğunu söyledi. 15 Temmuz sonrasında Cemal Gürsel Caddesi ile Kenan Evren Bulvarı isimlerinin değiştirilmesini teklif ettiklerini belirten Yeni, Büyükşehir Belediye Başkanının diretmeyle ve dayatma ile insanları ayrıştırarak Cemal Gürsel Caddesi’nin isminin değişmesini görmezlikten gelip Kenan Evren isminin yerine de Devlet Bahçeli ismini katarak insanları ayrıştırdığını belirtti.

YANLIŞ YAPTILAR

Hukuken yok hükmünde olan ve yasal olmayan oylama yöntemi ile alınan kararı kesinleşmeyen karar niteliğiyle levha asarak Büyükşehir Belediyesi’nin gülünç duruma düştüğünü belirten Ak Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni özetle şunları ifade etti. ‘Başkanın bu tavrı doğru değildi. Biz Devlet Bahçeli ismine karşı değiliz. Yanlış yaptılar ve biz de karşı çıktık. Yasal çerçevede itiraz edip konuya müdahil olduk. Hukuken yok hükmündeki karardır Devlet Bahçeli ismi. Yanlış… Bu bölmedir, insanları ayrıştırmadır. Konu bundan ibarettir. Konunun da takipçisi olacağız. Biz Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı olsun isteyemez miydik? Milleti kucaklayan bir isim olsun dedik.’

Ak Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni’yle Durmuş Ali Başkan’ın yaptığı röportajı aynen yayınlıyoruz.

-          Sizce 15 Temmuz darbe girişimi neden yapıldı? Bir değerlendirme yapmanızı istemiş olsan neler söylemek istersiniz?

-          Darbe kalkışmasında bulunan insanlar alçak, vatan hainidir. Devleti ve ülkesi olarak güçlü bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bu güçlenmesinden birileri rahatsızlık duydu. Dünyanın neresinde olursa olsun, herhangi bir coğrafyada yaşayan mazlumun yanında olan Türkiye’nin bu gelişmesinden rahatsız olanlar, ülkemizdeki hainleri kullanmak istediler. Geçen yıl en fazla insani yardım yapan ülke Türkiye olarak Birleşmiş Milletler açıkladı. Böyle bir ülkenin varlığından rahatsız oldular. Ve hainleri de bu anlamda kullanarak ülkede birlik ve beraberliğin bozulmasını, huzursuzluğun çıkmasını istediler.

-          Huzursuzluk çıkarmak ile vatan hainlerinin ellerine ne geçecekti?

-          Ben de onu izah etmeye çalışıyorum. Mazluma ve ümmete ışık olmuş, umut olmuş bir ülkeden dış güçler rahatsız olur. Türkiye’nin lideri Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tüm mazlumların lideri olunca rahatsızlık hat safhaya geldi dış güçlerde. Kaos ortamına sürüklenmek istendi ülkemiz. Bir Suriye gibi… Yoksa yapılan darbe girişimi meşru hükümeti yok etme adına yapılan bir darbe girişimi değildir. Kaos ortamına Türkiye’yi sürüklemek adına yapılan girişimdir. İstikrarsızlaştırılmış bir devlet arzusu ile darbeciler dış güçlere alet oldular.

-          FETÖCÜLERİN tavırlarını değerlendirmek isterseniz neler söylemek istersiniz?

-          Vatan haini, köpekler demek tek kelime ile doğru olur. Yeri gelmiş bizim için çok özel olan askerin elbisesini giymiş bu köpekler. Yeri gelmiş öğretim görevlisi olmuş. Bu yapı içinde olup devletin kendisine verdiği imkânları kullanıp ülkenin insanını öldürmek adına gözleri kararmış hainlerdir. Türkiye üzerinde 1200’li yıllarda başlayan haçlı seferleriyle ortaya çıkmış niyetlilere FETÖ diye adlandırılan alçak ile oyun oynandı ve bu darbe girişimi gerçekleştirilmek istenildi. Ben hep sorgulardım. FET֒nün neden Hacca gittiğine ait görüntüleri yayınlanmaz diye. Hac görüntüleri yok ama PAPA ile yaptığı görüşmelerin görüntüleri var. Böylesine alçak bir kişinin kullanılması da çok müsaittir. Vatikan’a giden, insanların inançlarını istismar eden bir kişi bu adi insan… Ama şu unutulmamalıdır ki ülkemizi bölmeye kimsenin gücü yetmez.

-          15 Temmuz günü ve sonrasında Adana’da teşkilat olarak büyük bir özveri ile günlerce demokrasi nöbetleri tuttunuz. Bu nöbetlerle ilgili neler söylemek istersiniz? Neler yaşadınız?

-          Halkımız darbe girişiminde bulunan hainlere asla geçit vermedi. Halkımız demokrasiye sahip çıktı. Ülkesine sahip çıktı. Tanka karşı durdu Türk halkı. 79 milyon insan tek yürek oldu. İmanlı, bayrağını eline almış milletin kendisi tanka karşı durdu. Millete ne kadar teşekkür etsek azdır. Adanalılar da partimize akın ederek ‘başkanım bize görev ver. Nereye gidecek isek oraya gidip hainlere karşı duralım’ dediler. 27 gün boyunca kutsal bir nöbet kabul ederek hava şarlarına, aile durumlarına bakmadan sıcağın altında Adanalılar günlerce nöbet tuttular. Ben Adanalılara bu davranışları ve ülkesine sahip çıkma duygularından dolayı binlerce kez teşekkür ediyorum. 15 Temmuz akşamı ne kadar karanlık ise 16 Temmuz sabahı o kadar aydınlıktı. Siyasi ayrım içinde olmaksızın tek yürek olundu. Adana teşkilatı da bu konuda milletimize öncülük etti. Devleti ve milleti Ak Parti olarak bütünleştirmek ilkesiyle hareket eden bir partiyiz.

-          Adana’da Ak Parti bugünlerde neler yapar? Çalışma tempoları nedir? Yerel siyasetçileri de yakından takip ediyorsunuz. Yerel yönetimde söz sahibi olan isimleri de izleyerek Adana’ya ait neler söylemek istersiniz?

-          Adana’da Ak Parti’nin belediye başkanlarının sayısı ortada. Belediyesi olması adına Adana Ak Partili belediyecilikten mahrum bir şehir. Toplam 3 belediyemiz var. Biz genel anlamda Adana’da Ak Parti’nin son iki seçimdeki oy artışını görüyoruz ve bundan da mutluyuz. Diğer siyasi partilerin oy kaybederken bizim oylarımızın artması halkımızın Ak Parti belediyeciliğini özlediği ve umutla beklediğinin bir işaretidir. Adana, yerel yönetimlerde gerekli hizmeti alamayan bir şehir. Adana hala Büyükşehir Belediye Başkanının son olarak belediye meclisinden aldığı, başkaca bir ifade ile belediye başkanının kendisinin isteğini meclisten geçirttiği bir meclis kararı bize gösteriyor ki hala ufak tefek siyasi çekişmelerin yaşandığı bir şehir.  Biz isteriz ki 15 Temmuz hukuku, birlik ve beraberlik havası Adana’ya yansısa da bu güzel durumdan tüm şehir istifade etse. Devletin imkânları ile yerel yönetimlerin imkânları birleşse de şehrimiz iyi hizmet alsa.

-          Siz bu birlik ve beraberliğin yani yerel yönetimlerde kısa süreli mi gerçekleştirildiğini ifade etmek istiyorsunuz?

-          Şöyle ki, bizim birlikteliğimiz vatandaşlar nazarında oldu. Demokrasi nöbetlerine diğer partilerin il başkanlarını defalarca davet etmeme rağmen katılmadılar. Sivil iradenin oluşmasından sonra belirli yerlerde belirli zamanlarda katıldılar. Yerel yöneticilerde ve yerel siyasetçilerde Adana adına birlik ve beraberliği göremiyoruz. Son Büyükşehir Belediyesi meclisinde alınan Devlet Bahçeli ismi konusundaki tartışmada Adana’da maalesef birlik ve beraberliğin oluşamayacağını da gösteriyor.

-          Ben de asıl bu konuya değinmek istiyordum. Kenan Evren isminin değişip Devlet Bahçeli isminin konulması konusunda sizin tavrınız ile belediye meclis kararı örtüşmedi. Bunu nasıl değerlendirmek istersiniz?

-          Meydanlarda insanlar darbe zihniyetine karşı dik durdular ve beraber oldular. Bu günlerde sivil toplum örgütlerinden bir tanesi Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’ın da bulunduğu bir ortamda bir teklif getirip Adana’da darbeyi çağrıştıran Cemal Gürsel ve Kenan Evren gibi isimleri verilen yerlerdeki izlerin tamamen ortadan kaldırılmasını istedi. Biz de Ak Parti olarak Ağustos ayı meclis oturumunda bu konuyu meclise taşıdık. Ne yazık ki Cemal Gürsel Caddesi konusunda tavır sergilemeyen Başkan Hüseyin Sözlü, bizim her iki isim konusundaki teklifimizi de dikkate almayarak sadece Kenan Evren isminin yerine Devlet Bahçeli isminin konulması noktasında diretti. Mecliste alınması gereken karar için yeterli olan 2/3 yeterlilik yani 51 evet oyunu dikkate almadan böyle bir kararı çıkarıp kararın Vali Bey tarafından onaylanmasını beklemeden Devlet Bahçeli isim tabelasını astı. Başkanın bu tavrı doğru değildi. Biz Devlet Bahçeli ismine karşı değiliz. 15 Temmuz Şehitler Bulvarı Kenan Evren’in yerine verilsin. Cemal Gürsel Caddesi’ne de Demokrasi Caddesi denilsin istedik. Bahçeli’nin şahsına ve devlet adamlığına karşı değiliz. Yanlış yaptılar ve biz de karşı çıktık. Yasal çerçevede itiraz edip konuya müdahil olduk. Hukuken yok hükmündeki karardır Devlet Bahçeli ismi. Yanlış… Bu bölmedir, insanları ayrıştırmadır. Konu bundan ibarettir. Konunun da takipçisi olacağız. Biz Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı olsun isteyemez miydik? Milleti kucaklayan bir isim olsun dedik.

-          Büyükşehir belediyesi sizce bu konuyu neden böyle gündemde tutmak istedi?

-          Bilemiyorum ama millette oluşan birlik ve beraberliğe belediyenin tavrı adeta gölge düşürdü.

-          Teşekkür ediyoruz başkanım vermiş olduğunuz bilgiler için.

-          Ben teşekkür ediyorum. Barış Gazetesi’ne de yayın hayatında başarılar diliyorum.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 321 milyon kredi kime verildi?

321 milyon kredi kime verildi?

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık