Ana Sayfa Siyaset Akay: “Hak ihlalleri yasalara karşın sürüyor”

Akay: “Hak ihlalleri yasalara karşın sürüyor”

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, insan hakları ihlallerinin en önemli mağdurlarının çocuklar, kadınlar ve engelliler olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2013 Salı 10:02
Akay: “Hak ihlalleri yasalara karşın sürüyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün üzerinden 65. yıl geçmiş olmasına rağmen dünyada ve ülkemizde insan hakları ihlallerinin sürdüğünü kaydetti. Hak ihlallerinin en önemli mağdurlarının ise çocuklar, kadınlar ve engelliler olduğunu dile getiren Akay, “Farklı etnik, kültürel vb. kökenlerden gelen insanların farklılıklarını gözeten, insan hakları ve demokrasi değerleri temelinde birlikte yaşamayı ve karşılıklı etkileşim içinde olmayı hedeflemek, yerel yönetimlerin temel anlayışı olmak zorundadır” dedi.

 

TÜRKİYE 64 YIL ÖNCE KABUL ETTİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin, insanların doğuştan ve eşit bir biçimde sahip oldukları hakları ifade etmesi itibariyle, insanlık adına çok önemli bir belge olduğunu ifade eden CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, Türkiye’nin bildirgeyi 64 yıl önce kabul ettiğini anımsattı.

“HAK İHLALLERİ SÜRÜYOR”

CHP’li Akay, insan hakları konusunda tüm halklar ve uluslar için ortak ideal ölçüleri belirleyen bildirgenin ilanının üzerinden 65 yıl geçmiş olmasına karşın, dünyada ve ülkemizde insan hakları ihlallerinin sürdüğünü belirtti. Türkiye’nin hak ihlalleri konusunda sınıfta kalan bir tablo çizdiğini savunan Akay, “Bu tablo çağdaş medeniyet seviyesini hedefleyen ülkemize yakışmıyor” diye konuştu.

“EN ÖNEMLİ MAĞDURLARI ÇOCUKLAR, KADINLAR VE ENGELLİLER”

Hak ihlallerinin en önemli mağdurlarının çocuklar, kadınlar ve engelliler olduğuna dikkati çeken Akay, “Bildirgenin altına imza atan devletler, bu hakların korunmasına yönelik gerekli düzenlemeleri yapmış olsa da bugün insan hakları ihlallerinin sona erdiğini söylemek ne yazık ki mümkün değil” şeklinde konuştu.

“YEREL YÖNETİMLERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR”

İnsan hakları konusunda yerel yönetimlere de önemli görevler düştüğünü aktaran CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, “Farklı etnik, kültürel vb. kökenlerden gelen insanların farklılıklarını gözeten, insan hakları ve demokrasi değerleri temelinde birlikte yaşamayı ve karşılıklı etkileşim içinde olmayı hedeflemek, yerel yönetimlerin temel anlayışı olmak zorundadır” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

"ARKA BAHÇEMİZ YOK! YOL ARKADAŞLARIMIZ VAR "

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık