Ana Sayfa Yaşam Akdağ, ‘’Rehberler ülkemizin turizm elçileridir’’

Akdağ, ‘’Rehberler ülkemizin turizm elçileridir’’

Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, ‘’Ülke turizmini hak ettiği noktaya taşımak, doğru tanıtımı yapmak, tarihimizi, kültürümüzü ve değerlerimizin tanıtımı için” var olan rehberlerimiz ülkenin turizm elçileridir’’ dedi.

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2016 Pazartesi 15:56
Akdağ, ‘’Rehberler ülkemizin turizm elçileridir’’

ADRO Başkanı İsa Akdağ,  yönetim kurulu üyeleri ve bir grup rehber, Dünya Rehberler Günü, dolayısıyla Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunarak saygı duruşunda bulundu.

Oda Başkanı İsa Akdağ,  burada yaptığı açıklamada,  21 Şubat’ın ilk kez Dünya Rehberler Birliği (WFTGA) Başkanı Titina Loizides’in önderliğinde 1990 yılında kutlanmaya başlandığını belirterek, ‘’İlk yılki kutlamalar 15 ülkede gerçekleştirildi. O günden başlayarak her yıl dünyanın pek çok ülkesinde rehberler 21 Şubat’ı özellikle engelli kişiler, çocuklar, yaşlılar için gönüllü rehberlik hizmeti, konferans, panel gibi etkinlikler düzenleyerek kutluyorlar’’ dedi.

 

“Ülke turizmini hak ettiği noktaya taşımak, doğru tanıtımı yapmak, tarihimizi, kültürümüzü ve değerlerimizin tanıtımı için” var olan rehberlerimiz ülkenin turizm elçileridir’’ diyen Akdağ, şunları kaydetti:

‘’Bugünün, sektörde böylesi önemli paya sahip tanıtım elçileri rehberlerin üstlendikleri rolleri saymakla bitmez. Turist Rehberleri olarak, mesleğimizin yıpratıcı, kısıtlı ve zor koşullarına altında gerçekleştirilmesine rağmen, üstün bir çabayla hizmet verip, ülke turizmini ve mesleğimizi hak ettiği noktalara getirebilmek için azimle görev yapmaktayız ve yapmaya da devam edeceğiz.

Rehberlik fedakârlık gerektiren icrası zor bir meslektir. İnsanlarla ilgilenmek, ülkemiz hakkında bilgisi olmayan insanlarla uğraşmak neredeyse ülke sorunlarıyla  ilgilenmek kadar zordur. Turist rehberleri sadece gezilen mekânlarla ilgili bilgi veren kişiler değildir. Ülkemizin yaşam tarzı, folklorik değerleri, yemek kültürü, politik durumu ile ilgili bilgiler vermesi, refakat ettiği grubu doğru yönlendirerek o gruptaki turistleri gönüllü birer Türkiye elçisi haline getirmeleri de rehberlerin görevleri arasındadır.

Her yıl çeşitli etkinliklerle kutladığımız Dünya Rehberler Gününü  bu yıl Ülkemizde yaşanan terör saldırılarından dolayı, “21 Şubat Dünya Rehberler Günü” etkinliklerimizin bir kutlama ve eğlence havasında değil, sade bir törenle yapılmasının daha uygun olacağına karar verdik.

Ülkemizin ve Türk Turizm sektörünün yaşadığı bu zor günleri de el birliği ve dayanışma ile atlatacağımıza olan inancım sonsuz.’’

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Öztanrıöver'in kızı eczane açtı

Öztanrıöver'in kızı eczane açtı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık