Ana Sayfa Ekonomi AKP döneminde 62,4 milyar dolarlık özelleştirme…

AKP döneminde 62,4 milyar dolarlık özelleştirme…

Giriş Tarihi: 2 Eylül 2021 Perşembe 18:04
AKP döneminde 62,4 milyar dolarlık özelleştirme…

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Cumhurbaşkanı Kararı’yla Muğla, İzmir, Mersin ile Antalya’da 31 taşınmaz ile daha önce özelleştirme kapsamına alınan Aydın Kuşadası’ndaki 37 dönüm arazinin imar planında değişiklik yapılmasını değerlendirdi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın kamu taşınmazlarını KDV, harç muafiyeti ve taksit gibi çeşitli ‘damping’ unsurlarıyla sattığını belirten Bulut, 2021 yılı Ocak-Haziran döneminde özelleştirmeden 86,7 milyon dolar gelir elde edildiğini belirtti.

CHPEli Bulut, son üç yılda özelleştirme gelirlerinden yaklaşık 215 milyon dolar, 2004 ile 2020 yılları arasında ise 62,4 milyar dolar gelir sağlandığını , 1986 yılından AKP iktidarı dönemine dek ise yalnız 8.2 milyar dolarlık özelleştirme yapıldığını söyledi.

Özelleştirilmesi planlanan kurumların önce bilinçli olarak zarar ettirildiğini, bu zararların da daha sonra özelleştirmelerin gerekçesi olarak kullanıldığını belirten Bulut, TÜPRAŞ, TEKEL, Türk Telekom, Petkim ve Erdemir, Sümer Holding, Eti Holding, TEDAŞ, Şeker Fabrikaları gibi dev kuruluşların yerli ve yabancı özel şirketlere satıldığını anımsattı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Canlı hayvan ihracatını durdurun

Canlı hayvan ihracatını durdurun

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık