Ana Sayfa Gündem Aldırmaz: “Adana kültür ve sanatın başkenti olmalı”

Aldırmaz: “Adana kültür ve sanatın başkenti olmalı”

Çukurova 7. Kitap Fuarına Adanalılar yoğun ilgi gösteriyor. Her gün 10 binlerce Adanalı’nin ziyaret ettiği fuarda halkla ve öğrencilerle bir araya gelen, onlara çeşitli kitaplar hediye eden Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Adanalıların fuara ilgisinden çok memnun.

Giriş Tarihi: 17 Ocak 2014 Cuma 12:07
Aldırmaz: “Adana kültür ve sanatın başkenti olmalı”

TÜYAP Adana Fuarcılık tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen Çukurova 7. Kitap Fuarı’na Adanalılar yoğun ilgi gösteriyor.

Hergün 10 binlerce Adanalı TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki fuarı ziyaret ediyor. Adana Büyükşehir Belediyesi otobüsleri, okullarla işbirliği yaparak öğrencileri fuara ücretsiz taşıyor.

Özellikle öğrencilerin ilgisi edebiyatseverleri çok memnun ediyor. Adanalı ünlü yazar Orhan Kemal’in doğumunun 100.  yılı nedeniyle “Orhan Kemal 100 Yaşında” sloganıyla açılan fuara gelenler kitaplarını okudukları yazarlarla sohbet etme, onların imzalı kitaplarını alma ayrıcalığını yaşıyor.

Fuarı ziyaret edenler ayrıca çeşitli sempozyum, panel ve söyleşilere katılıp, ufuklarını genişletme, merak ettikleri konularda bilgi edinme olanağı buluyor.

19 Ocak tarihine kadar ziyaret edilebilecek fuarda 300 yazarın okurlarıyla buluşması planlanıyor. 235 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuarın açılışında bulunan ve söyleşilerde babasını anlatan Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü de ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, böylesine büyük bir organizasyonun içinde olmaktan, ev sahipliği yapmaktan ve desteklemekten ötürü gurur duyduklarını belirterek, “Öğrencilerimizin fuara rahatça gelmesi için otobüs tahsis ediyoruz. Her şeyiyle bir kültür ve sanat kenti olan Adana’da bu tür etkinliklerin daha sık yapılması, içeriğinin zenginleştirilmesi için çalışıyoruz. Adana kültür ve sanatın başkenti olmalıdır. Bunun için gerekli altyapıya sahiptir. Bu fuar nedeniyle Adana’ya gelen ve bizlere güç veren yazarlarımıza, sanatçılarımıza, dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Adanalıları fuarı ziyaret etmeye ve okuma alışkanlığını geliştirmeye davet eden Başkan Aldırmaz şöyle konuştu:

“Okumak, daha çok okumak toplumumuzun kültür ve sanat üretimini artıracaktır. Türkiye’nin ve dünyanın tanıdığı Adanalı yazarlarımızın, sanatçılarımızın hayatlarını incelediğimizde, hepsinin okumaya ve araştırmaya önem verdiğini görürüz. Okumak, bir toplumu olumlu yönde değiştiren en önemli güçlerden biridir. Hemşehrilerimizin fuara ilgisi bizleri bu açıdan çok mutlu ediyor. Sanatın en önemli dallarından biri olan edebiyatın evrenselliğini ve birleştirici gücünü Adana’ya taşıyan fuarın, barışa, hoşgörüye ve sevgiyi çoğaltmaya katkısını da gözardı etmemek gerek.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Ay,

Başkan Ay, "Sağlık çalışanlarımıza minnettarız"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık