Ana Sayfa Siyaset Arif Sezer: ''Adana Kent Akademisi'ni kuracağız''

Arif Sezer: ''Adana Kent Akademisi'ni kuracağız''

CHP Adana Büyükşehir belediye başkanlığı aday adayı Arif Sezer “ Adana Kent Akademisi’nin mutlaka kurulması gerektiğini belirterek. Adana kent Akademisi’nin fizibilitesi yapılmış olup ana hedeflerimizden biridir” dedi.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2013 Perşembe 12:09
Arif Sezer: ''Adana Kent Akademisi'ni kuracağız''

Orman eski Bakanı CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adayı Arif Sezer, günümüzde eğitim ve öğretimin çok önemli olduğunu belirterek “ Ülkelerin olduğu gibi kentlerin de gelişimi eğitim ve öğretim ile gerçekleşmektedir. Eğitim ve öğretimin olmadığı bir program boşlukta sallanmaya mahkûmdur” dedi.

Türkiye’nin yeniden yapılanma sürecinde eğitim ve öğretim camiasında çıkan kavgalarına dikkat çeken Arif Sezer; “ Dikkat edilecek olunursa Türkiye üzerinde tezgâhlanan bütün programların temelini eğitim ve öğretim oluşturmuştur. Bu gün Türkiye’yi bölmeye ve parçalamaya yönelik bütün çabaların altında uzun vadeli bir programa dayanan eğitim yatmaktadır. Türkiye bu günlere eğitimi ön plana çıkaran bir strateji anlayışıyla getirilmiştir. Bu ülkeler için geçerli bir kural olduğu gibi kentler için de geçerlidir.” Dedi.

Emperyalizme karşı mücadele eğitimle olur

“Üniversitelerin olduğu kentler süreçte daha modern bir kent haline gelmiştir. Ancak emperyalizmin dayatmasıyla çıkartılan yeni bütün şehir yasaları ülkeyi bölmeye ve parçalamaya yöneliktir. Bu yasalar çerçevesinde verilecek mücadele ülkeyi parçalamak isteyenlerle birlik ve bütünlüğü sağlamaya çalışanlar arasında geçecektir. Emperyalizm bu ülkede eyaletler sisteminin de ötesinde ‘site devletler’ tabir edilen ‘Kent devletçikleri’ oluşturma peşindedir.” Diyerek görüşlerini açıklayan Sezer, “Bu gaye ile mücadele edebilmenin yegâne yolu kent akademilerini oluşturmaktır” dedi.

 

Emperyalizmin parçalama sürecinde Adana’nın yerinin çok önemli ve stratejik öneme haiz olduğunu belirten Sezer, “ Adana geçmişte olduğu gibi bu gün ve yarın da emperyalizm karşısındaki tavrını net bir şekilde koymaktan çekinmeyecektir” dedi.

Kent Akademileri’nin öncüsü Adana olacak

Yeni yerel yönetimler yasası çerçevesinde yer alabilmek ve Adana’yı daha yaşanılabilir bir kent haline getirebilmek için “ Adana kent Akademisi’nin kurulmasının elzem olduğunu belirten Arif sezer, “ Çukurova Üniversitesi’nin Adana’ya katkıları inkâr edilemez. Ancak bize göre yeterli değildir. İlkokul öncesi eğitimden başlayarak, Üniversite ve sonrasına kadar eğitim verebilen bir kent akademisi pek ala kurulabilir. Bunun bütün şartları potansiyel olarak Adana’da vardır. Önemli olan bu potansiyeli harekete geçirebilmektir. Bunun için bütün fizibilite çalışmalarını tamamlamış bulunmaktayız. Halkın içerisinde yer alan, kampus uygulaması yerine ‘Örümcek eğitim’ sistemini geliştiren bir Akademi mutlaka kurulmalıdır. Bu akademiyi CHP olarak biz kurmalıyız ve kuracağız. Türkiye’de başta tarım olmak üzere kültür ve sanat dünyasında da birçok yeniliğin öncüsü olmuş olan Adana Kent Akademileri’nin kurulmasında da öncü olacaktır.” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AK Parti Adana'da ilçe kongreleri tamamlandı

AK Parti Adana'da ilçe kongreleri tamamlandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık