Ana Sayfa Gündem ASİM AYASOFYA'NIN TOPLU İBADETE AÇILMASINI İSTEDİ

ASİM AYASOFYA'NIN TOPLU İBADETE AÇILMASINI İSTEDİ

Adana’da faaliyet gösteren 50’den fazla STK’nın üst çatı kuruluşu olan Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM), son günlerde yeniden tartışılmaya başlanan Ayasofya’yla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Ayasofya’nın camiye dönüştürülüp toplu ibadete bir an önce açılması gerektiğini ifade edildi.

Giriş Tarihi: 12 Haziran 2020 Cuma 14:32
ASİM AYASOFYA'NIN TOPLU İBADETE AÇILMASINI İSTEDİ

ASİM adına Başkan Mahmut Eraslan tarafından yapılan açıklama şöyle;

Bütün siyasi tartışmalardan ayrı olarak söylüyoruz; Ayasofya cami olmalı ve toplu ibadete açılmalıdır.

Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethiyle birlikte Ayasofya, fethin sembolü olarak camiye dönüştürülmüştü. Ne var ki yüzyıllar boyunca Müslümanlar için önemli bir merkez olan Ayasofya bir gecede müzeye dönüştürülmüştür.

Çok uzun zamandan beri Müslümanlar bu kararın iptal edilmesini ve Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülerek toplu ibadete açılmasını talep etmektedir.

Bunu uygun görmeyenler ise Ayasofya’nın bir müze olarak ülkemize çok fazla miktarda para kazandırdığını ve turist çektiğini ifade ederek müze olarak kalmasını savunuyorlar. Bununla birlikte uluslararası ilişkilerimizin de bozulabileceğinden dem vuruyorlar.

Yakın bir geçmişte de gördük ki emperyalist devletlerin her istediğini yaptığınız müddetçe sorun yok ancak onlarla ters düştüğünüzde daha önce yaptıklarınızı görmezden gelerek ülkemizi zor durumda bırakmak için tek millet olarak harekete geçiyorlar. İşte bu yüzden ASİM olarak bu meselenin bizim kendi iç meselemiz olduğunu ve diğer ulusları ilgilendiren bir yanının bulunmadığını ifade etmek istiyoruz.

Ülkemizde Ayasofya’nın ibadete açılması 86 yıldır her fırsatta tartışılan bir konu olagelmiştir. Siyasi partiler bugüne kadar kendi hitap ettiği kesimin ağzına bir parmak bal çalmak suretiyle konuyla ilgili açıklamalar yapmış, bazı adımlar atmıştır. Ancak artık söz tükenmiştir. Bundan sonra yapılacak tek şey Fatih’in emanetine sahip çıkmaktır.

Ayasofya siyasi çıkar ve düşüncelerin çok üzerindedir. Bu yüzden bir ay, bir hafta, bir gün sonra değil, hemen şimdi açılmalıdır.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Memur-Sen’den seyyanen zam talebi

Memur-Sen’den seyyanen zam talebi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık