Ana Sayfa Gündem Aslanbaba, ''sigarayı bırakın, hayata yeniden dönün''

Aslanbaba, ''sigarayı bırakın, hayata yeniden dönün''

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Adana Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba, sigaranın her gün ortalama 300, her yıl ise ortalama 100 bin can aldığını belirterek, sigara tiryakilerini ‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde bu bağımlılıklarına son vermelerini istedi.

Giriş Tarihi: 8 Şubat 2016 Pazartesi 16:51
Aslanbaba, ''sigarayı bırakın, hayata yeniden dönün''

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Adana Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba, 9 Şubat tarihinin tüm dünyada sigarayı bırakma günü olarak kutlandığını belirterek, sigaranın insan sağlığına olan zararlarına vurgu yaptı. Dünya genelinde her gün ortalama 300, her yılda 100 binden fazla insanının sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Aslanbaba, Türkiye’de milyarlarca liranın sigaraya ve bir o kadar paranın da sigaraya bağlı hastalıkların tedavisinde kullanıldığına dikkat çekti.

SİGARA TERÖRÜ HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Sigara içenlere göre  içmeyenlerin daha büyük tehlike altında olduğunu belirten Başkan Mehmet Aslanbaba, “Sigara ve tütün ürünleri kullanımı halk sağlığını tehdit eden en önemli sorunlardandır. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara neden olduğu, psikolojik ve maddi açıdan da kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiği bilinmektedir. Bu nedenle sigara terörünün de durdurulması gerekiyor. İçinde 69 tanesi kanser yapıcı olmak üzere 4 binden fazla kimyasal madde bulunan sigara dumanına bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl milyonlarca insan hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle, sigarayı bırakmak, hayata yeniden dönmektir.” dedi.

“TEDBİR PAKETİNİN TAMAMINI UYGULAYAN İLK ÜLKEYİZ”

Sağlık Bakanlığı’nın Sigaraya karşı çok ciddi bir mücadele programı yürüttüğünü belirten Mehmet Aslanbaba, “2008 yılında Dünya Sağlık Örgütünce küresel tütün salgınıyla mücadele için önerilen ve “MPOWER” olarak kodlanan tedbirler paketinin tamamını uygulayan ilk ülke Türkiye’dir. Buna rağmen, ülkemizde sigaradan hayatını kaybeden insanları örneklerle aktaracak olursak; her gün 1 uçak düşüyor ve 300 kişi ölüyor. Her yıl yüz bin nüfuslu bir şehrimize bir atom bombası atılıyor. Her gün içi dolu 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor, kimse sağ kalmıyor.” diye konuştu.

“DÜNYADA HER YIL 6 MİLYON KİŞİ ÖLÜYOR”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO/DSÖ) dünyada en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu ilan ettiğini dile getiren Mehmet Aslanbaba, “Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre ‘sigara içmek’ dünya çapında bir problem olup, tahminen her 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Sigara içme akciğer kanseri oluşumunda en önemli faktördür. Sebep olduğu diğer kanserler, kalp-damar ve solunum hastalıklarıyla birlikte her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybetmektedir.” ifadelerini kullandı.

“9 ŞUBAT SİZİN İÇİNDE BİR MİLAD OLSUN”

Sigara tiryakileri için ‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nün bir milat olması dileğinde bulunan Başkan Aslanbaba, sigara ile vedalaşmak isteyenlerin ilk olarak bu konuda kararlı olması gerektiğini ifade etti. Başkan Aslanbaba, “Sigarayı bırakmayı düşünenlerin en kısa zamanda Sigara Bırakma Poliklinikleri’ne başvursunlar. Sağlık Bakanlığımız bu konuda büyük destekler sağlıyor. Gelin siz de bu yıl kendinize büyük bir iyilik yapın ve sigarayla vedalaşın.” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık