Ana Sayfa Gündem ASM’lerde “ek ödeme” yapılmadı!

ASM’lerde “ek ödeme” yapılmadı!

CHP Adana Milletvekili Bulut, corono virüs sürecinde iyice yıpranan, her fırsatta gösterdikleri özveriyle anılan aile hekimlerinin ek ödeme alamadıklarını gündeme taşıdı.

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2021 Pazartesi 16:17
ASM’lerde “ek ödeme” yapılmadı!

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Covid-19 aşı ödemesi için aile hekimine 3 bin TL’ye kadar, aile sağlığı çalışanına da (ASM’lerdeki hemşire) da bin 500 TL’ye kadar ilave ek ödeme yapılabileceğine yönelik yazı yayınlandığına dikkat çekmesinin ardından, ödemenin çeşitli gerekçeler öne sürülerek yapılmadığını delirtti.

CHP’li Bulut, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Türkiye'de 1. doz aşılamada oran daha yüzde 85’i geçmemişken aile hekiminden bu oranı tutturmasını istemek ‘ben sana ek ödeme vermeyeceğim’ demektir. 3 bin TL ek ödeme alan aile hekimi zaten çok çok az. Genelde ya hiç ek odeme alamadılar ya da 200 TL, 400 TL gibi komik rakamlar aldılar” diye konuştu. 12 hekimli bir ASM’de bir hekimin bin 500 TL ek ödeme aldığını, geri kalan 11 hekimin hiç ek ödeme alamadıklarını dile getiren Bulut, “Aile hekimlerinin derdi ek ödeme de değil. Televizyonda ‘3 bin TL ek ödeme veriyoruz’ diye haber yapılıp hekimler ‘paragöz’ olarak gösteriliyor. Hekimler bu şekilde gösterilmekten çok rahatsız.

Aile hekimleri muayene, rapor, gebe-bebek izlenim ve aşıları içinde bir de Covid-19 aşısı yapıyor. Randevuları da kendi çalışma planına uygun belirliyor. Örneğin bebek-gebe gözlemlerini sabah yapıp, öğleden sonraya Covid-19 aşılarını yapıyor ki gebe ve bebekler o kalabalıkta kalmasın. Ancak bakanlık buna da karışıyor. Kendi istediği saate ekstra randevu açıyor. ASM’de 1 veya 2 aşılama odası varken, her şey birbirine girmiş oluyor.

Bazı durumlarda direkt hastayı hastaneye yönlendiriyor sistem. Eğer hasta hastaneye gidip bunları yaptırıp getirmezse aile hekimi yine işini yapmamış sayılıyor. Sistemde 1 hasta için yapılan işlemler en az 30 dakika sürüyor. Günde en az 70-80 poliklinik, onlarca bebek, gebe izlem ve aşıları ile

koronavirüs aşısı yapan aile hekiminin bunları yetiştirebilme imkanı yok. Her ay belli sayılarda hedefler var. Bunları tutturamazlarsa yüzde 10 maaş kesintisi yapılıyor. Temmuz ayında kesildi. Sonra aile hekimleri 16 Ağustos ve 27 Ağustos’ta iş bırakınca bakanlık pandemi nedeniyle maaş kesintisini geçici olarak durdurdu. Ha kesilen ücretler geriye yatırıldı mi ? Yok, yatırılmadı.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Zeydan Karalar, “Adana artık sahipsiz değil''

Zeydan Karalar, “Adana artık sahipsiz değil''

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık