Ana Sayfa Gündem Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 93. yıldönümü kutlandı

Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 93. yıldönümü kutlandı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 93. yıldönümü kutlamalarına esnaf ve sanatkarlar da renk kattı.

Giriş Tarihi: 15 Mart 2016 Salı 15:50
Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 93. yıldönümü kutlandı

Atatürk Parkı'nda, Vali Mustafa Büyük, 6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile CHP Adana Milletvekilleri İbrahim Özdiş, Zülfikar İnönü Tümer, Aydın Uslupehlivan ile CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, MHPH İl Başkanı Yusuf Baş, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Özmansur ile diğer siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı törene Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, Başkan Vekili, Yağlı Boyacılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Göktaş, Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri, Adana Berberler Esnaf Odası Başkanı İlhami Uygunsözlü, Adana Tatlıcı - Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Metin Taylancı, Adana Marangoz ve Mobilyacılar Esnaf Odası Başkanı Yalçın Avcı ile Birlik Disiplin Kurulu Üyesi, Adana Kuyumcular Esnaf Odası Başkanı Oğuz Başman ve esnaflar da katılarak Atatürk Anıtı'na çelenk sundular.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Ankara'daki terör saldırısı nedeniyle kortej yürüyüşü iptal edildi. Tören Adana Tren Garı'nda devam etti. Burada, Atatürk'ün 15 Mart 1923'te trenle Adana'ya gelişi canlandırıldı. Trenden inen bir gazi, Vali Büyük'e Türk Bayrağı verdi.
Birlik Başkanı Sözütek, Mustafa Kemal Atatürk'ün ikisi Kurtuluş Savaşı'ndan önce olmak üzere Adana'yı 9 kez ziyaret ettiğini, bunun Ulu Önder'in bölgemize verdiği önemin bir göstergesi olarak algılanması gerektiğini söyledi. Atatürk'ün 1918'de yaptığı ilk ziyaretin tarih açısından daha ayrı bir yeri olduğuna işaret eden Sözütek, "

"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Yıldırım Orduları Komutanlığı'nı Adana'da Alman Liman Fon Sanders'tan teslim aldığı ilk ziyarette Adana eşrafıyla önemli görüşmeler yapar. Bu görüşmeler sonucunda da halkın bir Kurtuluş Savaşı yapma isteğinde olduğunu anlar. O nedenledir ki; savaştan sonra 15 Mart 1923'teki Adana ziyaretinde ‘Efendiler, bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur' şeklindeki ünlü sözünü söylemiştir. Bu da Kurtuluş Savaşının ilk ateşinin Adana'da yakıldığının en güzel ve gerçek ifadesidir. Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önder'in Adana'ya gelişinin 93. yıldönümü hepimize kutlu olsun"

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaca, “Örgütler birlikte hareket etmeli”

Karaca, “Örgütler birlikte hareket etmeli”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık