Ana Sayfa Gündem Bahçelerin korkusu Akdeniz sineği

Bahçelerin korkusu Akdeniz sineği

Giriş Tarihi: 5 Eylül 2021 Pazar 09:55
Bahçelerin korkusu Akdeniz sineği

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’i dert yanan üreticiler, “Bu zararlıya karşı bir ilaç geliştirilmedi. Tuzaklama sistemi kapsamında dönüm başına belirli sayıda tuzak veriliyor. Bu da mücadelede yetersiz kalıyor. Kış soğuk geçerse ortaya çıkması gecikiyor. Havalar sıcak olursa meyvenin canına okuyor” dediler.

PEKMEZ VE SİRKE KARIŞIMLI TUZAK

Akdeniz Meyve Sineğine karşı kendi yöntemlerini geliştirdiklerini anlatan Ali Çınar “Sirke ve pekmezi karıştırarak meyve sineği zararlısına karşı bir tuzak oluşturmaya çalışıyoruz. Pekmeze gelen sinek, pekmezin içindeki sirke sayesinde, belirli noktalara koyduğumuz karışımın içinde tuzaklanabiliyor.6 dekara bir tuzak veriyorlar ancak o yeterli olmuyor. Armut başta tüm meyvelere zarar veriyor. Toplamadan çırparak yere düşürüyoruz. Ağaçta bir tane sağlam meyve bırakmıyor” diye konuştu.

NİĞDE’DE BAHÇELERİ TALAN EDİYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Akdeniz  Sineğinin özellikle Akdeniz Bölgesi’nde narenciye bahçelerine zarar verdiği bilinen bir zararlı olduğunu ancak son birkaç yıldır da Niğde’de meyve bahçelerinde ciddi hasara yol açtığına dikkat çekti.

Sadece Niğde’de yıllık milyonlarca lira hasara neden olan bu zararlıya karışı, Tarım ve Orman Bakanlığının yeterli önlem almadığını ifade eden CHP’li Gürer, şunları söyledi:

“Tuzaklama sistemiyle, ilgili üreticilere birkaç dönüm başına bir adet tuzak veriliyor. Dönümdeki onlarca ağaçtan sadece bir tanesinde tuzak olduğu için de ne yazık ki diğer ağaçlar Akdeniz Meyve Sineğine karşı korumasız kalıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, bu şekilde ortaya konan lokal önlemlerin yetersiz ve etkisiz olduğunu görmelidir. Bu yıl havaların sıcak gitmesi, tam da bölgedeki ürünler olma aşamasına gelmişken Akdeniz sineğinin gelmesine neden oldu ve bahçelere ciddi zarar verdi .

Bakan önergemize verdiği yanıtta, zararlının mücadelesine yönelik etkin bir çalışma yapılığını, bu mücadelede başarı sağlandığını ve alınan önlemler sayesinde ekonomik anlamda bir zarar tespit edilemediğini belirtmişti. Zararlı organizmalarla mücadele çalışmalarının il müdürlükleri, araştırma enstitüleri, üniversiteler ve üretici birliklerinin işbirliği ile çeşitli projeler yürütüldüğünü söyleyen Bakan Pakdemirli, Akdeniz Meyve Sineğine karşı zamanında ve toplu mücadele yapılması ve mücadelenin etkinliğinin artırılması amacıyla ülkemizde 45 İlde ‘Akdeniz Meyve Sineği İzleme Projesi’ yürütüldüğünü açıklamıştı. Ancak gelinen noktada, Bakanlığın yürüttüğü projelerin ve alınan önlemlerin yeterli faydası olmamış. Vatandaş, ürettiği meyveyi  dalından toplayamıyor. Bu şekilde ciddi bir ekonomik kayıp oluşuyor. Kâğıt üstünde alınan önlemleri bir kenara bırakıp, bağ ve bahçelerde gerçek manada bir tespit yapılarak, acil çözüm yolu bulunmalıdır.

Tarım Bakanlığı halen biyoteknik mücadele kapsamındaki tuzaklama sistemiyle bu sorunun çözmeye çalışıyor. Ancak en az 5 yıldır denenen bu mücadeleden  yeterli sonuç alınamadığı ortadadır. O nedenle farklı mücadele yöntemleri için çalışma yapılmalı, Akdeniz Meyve Sineğine karşı bir ilaç geliştirilmelidir.

Sinek  her bölgeye uzanıyor. Akdeniz, Ege  ve de İç Anadolu’da sineğin varlığı dikkate alınarak daha ciddi ve acil önlemlere ihtiyaç vardır. Sinekle mücadelenin bir bahçede yapılması yeterli olmamakta, mücadele olmayan alanda çoğalma ve zararını sürdürerek olduğu bölgede yaşamına devam edebilmektedir.  Bölgemize gelen bu zararlı sineğe karşı, tuzak ile alınan önlemlerin yetersiz kaldığı artık görülmelidir. Ülkemizde bağ ve bahçeleri adeta talan eden Akdeniz Meyve Sineğine yönelik etkili mücadele önlemlerin alınması gerektiği gibi, tedbirler de geliştirilmelidir.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz  Grip aşılarına ne oldu?

 Grip aşılarına ne oldu?

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık