Ana Sayfa Ekonomi Bankalar POS ücretiyle esnafın postunu çıkartıyor

Bankalar POS ücretiyle esnafın postunu çıkartıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, gazetemizin bir süre önce gündeme getirip manşetinden duyurduğu bankaların geriye dönük POS cihazı ücretlerini tahsil etmeye başlamalarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 22 Mart 2021 Pazartesi 08:43
Bankalar POS ücretiyle esnafın postunu çıkartıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, POS cihazı komisyonlarından bankaların bu yıl feragat etmelerini talep etti.

Palandöken, gazetemizin bir süre önce gündeme getirip manşetinden duyurduğu bankaların geriye dönük POS cihazı ücretlerini tahsil etmeye başlamalarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, POS komisyon oranları ile birlikte cihazın bakım ücreti gibi masrafların, esnafa önemli bir maliyet kalemi olduğunu belirterek, “esnafın kapalı olduğu dönemde cihazın geriye dönük borçlarını talep eden bankalar var. Bankalar bu yıl komisyon ücreti, bakım ücreti, kullanım ücreti gibi kalemlerden vazgeçmeli” dedi.

Bankaların POS cihazı ücretleriyle ‘esnafın postunu’ çıkarttığını ifade eden Palandöken, şöyle devam etti:

“2020 yılı sonu itibariyle ülkemizde 1,6 milyon POS cihazı mevcut. Artık pandemi tedbirleri gereği temastan kaçınmak ve nakit kazancının azalması nedeniyle kartla temassız ödeme yapanların sayısı ikiye üçe katlandı. Bu da POS cihazının olmadığı iş yerinin ayakta kalmasını imkânsız hale getiriyor. Fakat bu cihazların bakım ücreti, kullanım ücreti, iletişim ücreti, komisyon oranları gibi birçok ödemesi de mevcut. Esnafımız zaten pandemide yeteri kadar zor bir süreçten geçmişken, kapalı oldukları dönemde kullanım yapılmamasına rağmen, bu ücretlerin geriye dönük ödemelerini talep eden bankalar var. Bu yıl bu ücret ve komisyonlardan vazgeçmesi veya dişe dokunur bir indirime gitmesi gereken bankaların bu geriye dönük ücret talep etmesi kabul edilemez.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Pamuk destekleri en az 1.5 lira olmalı

Pamuk destekleri en az 1.5 lira olmalı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık