Ana Sayfa Gündem Barışık'tan şoförlere emniyet kemeri uyarısı

Barışık'tan şoförlere emniyet kemeri uyarısı

Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, Adana Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talimatları doğrultusunda, 2014 yılında “Emniyet Kemeri ve Hız” kontrollerine ağırlık vereceğini dikkat çekerek, sürücüleri kurallara mutlaka uymaya çağırdı.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2013 Pazartesi 14:15
Barışık'tan şoförlere emniyet kemeri uyarısı

 

Kazım Barışık, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 150’nci maddesinin b fıkrasında otomobil ve tescil bakımından otomobil gibi işlem gören arazi taşıtlarında sürücüsü ile ön ve arka koltuklarda, minibüslerde ise sürücüsü ile yanında oturan yolcuların emniyet kemeri takmak mecburiyetinde olduğuna dikkat çekerken, 1995 yılından sonra imal edilen veya ithal edilen bu tür araçların arka koltuklarında oturanların da emniyet kemeri takmasının zorunlu olduğunu, İçişleri Bakanlığının yeni talimatı ile şehir içersinde de ticari taksiler, kamyonetler ve minibüslere de bu zorunluluğa uymak mecburiyeti getirildiğini bildirdi.

Barışık, “Bazı sağlık problemlerinin kemer takmaya engel teşkil ettiği halk tarafından da biliniyor. Özellikle kalp hastalarının kemer takmamaları konusunda sürücüler arasında yaygın bir inanç var. Yalnız trafik kontrollerinde bu rahatsızlığı ifade etmek yeterli olmuyor. Sağlık sorunları nedeniyle emniyet kemeri takamayacak olan kişilerin resmi veya özel sağlık kuruluşlarından emniyet kemeri takamayacağına dair sağlık raporu almaları gerekiyor. Bu kişiler raporda belirtilen süre zarfında emniyet kemeri takmaktan muaf tutuluyor. Yasalara göre trafik kontrollerinde rahatsızlığınız dolayısıyla kemer takamıyorsanız sağlık raporunu bulundurmak zorundasınız” dedi.

Emniyet kemerindeki "imtiyazın" kaldırılmasının,  Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı'na da alındığını hatırlatan Barışık,  10 yıllık Eylem Planı'nda, güvenlik nedeniyle yetkili kurumlarca alınan tedbirler dışında; trafik kurallarına uyma konusunda herkesin eşit olacağını ve emniyet kemeri kullanımındaki muafiyetlerin kaldırıldığına işaret ederken, “Değişiklikle birlikte görevli olsa dahi emniyet kemeri takmayan genel kolluk (asker-polis) görevlilerine, devlet erkânının güvenliğini sağlayan ekiplere, ambulans şoförlerine, şehir içlerinde yolcu taşımacılığı yapan taksi, dolmuş, minibüs, otobüs (belediye-özel halk otobüsü) sürücülerine Trafik Kanunu'nun 78/1-a maddesi uyarınca 72 TL ceza kesilecektir. Esnafımızın mağdur olmaması için yalnız emniyet kemeri değil, tüm trafik kurallarına itina ile uymaları gerektiğini önemle duyururum” diyerek uyarıda bulundu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Zeydan Karalar, “Adana artık sahipsiz değil''

Zeydan Karalar, “Adana artık sahipsiz değil''

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık