Ana Sayfa Gündem Barut, ''Basın özgürlüğü demokrasi için olmazsa olmaz''

Barut, ''Basın özgürlüğü demokrasi için olmazsa olmaz''

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Lozan Barış Anlaşması’nın 93. Yıldönümünü ve Basından Sansürün Kaldırılışının 108. Yılını kutladı.

Giriş Tarihi: 24 Temmuz 2016 Pazar 11:26
Barut, ''Basın özgürlüğü demokrasi için olmazsa olmaz''

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Lozan Barış Antlaşması’nın savaştan çıkan Türk ulusu için bir dönüm noktası olduğunu vurgulayıp, antlaşmanın imzalanmasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya devletleri tarafından tanındığını söyledi. Barut, antlaşmanın genç Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanda önünün açılmasını sağladığını kaydetti. 108 yıl önce çıkarılan yasayla basından sansürün kaldırıldığını anımsatan Barut, günümüzde basın sansürün fiilen sürdüğünü, sansüre direnerek özgür ve bağımsız yayıncılık yapmaya çalışan basın kuruluşu sayısının yok denecek kadar azaldığına işaret etti.

 

 

DÖNÜM NOKTASI
Barut, Lozan Barış Anlaşması’nın 93. yıldönümü ve basından sansürün kaldırılışının 108. yılı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada; Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan ulusal kurtuluş mücadelesi sonucunda itilaf devletlerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’ni Lozan’daki barış konferansına davet ettiğini anımsattı.

 

Büyük Önder Atatürk tarafından görevlendirilen İsmet İnönü’nün Lozan’da eşsiz bir diplomatlık örneği gösterdiğini dile getiren Barut, TBMM Hükümeti, Mustafa Kemal ve İsmet İnönü’nün kararlı tutumu, diplomatik tecrübeleri sonucu Fransızlarla imzalanan Ankara Anlaşması’nda çizilen sınırların kabul edildiğini, Yunanistan’ın Batı Anadolu’da yaptığı tahribata karşılık savaş tazminatı olarak bazı bölgeleri Türkiye’ye bıraktığını, kapitülasyonların da tamamının kaldırıldığını kaydetti.

 

 

“UMUTSUZLUĞA KAPILMADAN ÜLKEMİZİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNACAĞIZ”

 

Barut, “Atalarımızın bizlere emanet ettiği, korumak ve kollamak zorunda olduğumuz ülkemizin bugün içine düşürüldüğü durum ortadadır. Durum ne olursa olsun, umutsuzluğa kapılmadan birlik ve beraberlik duygularıyla ülkemizin bölünmez bütünlüğünü savunmak zorundayız. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte en büyük eseri olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin mensupları olarak bu konuda asla ve asla taviz vermeyeceğiz. Lozan Antlaşmasının 93. yılını kutlarken, başta büyük önderimiz Atatürk, Lozan Fatihi İsmet İnönü ve şehitlerimizi rahmetle, özlemle ve saygıyla anıyoruz” dedi.

 

 

“BASIN BASKI ALTINDA”

 

24 Temmuz tarihinin aynı zamanda basından sansürün kaldırılışının yıldönümü olduğunu hatırlatan CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, 24 Temmuz 1908’de II. Meşrutiyetin ilanıyla birlikte kaldırılan sansürün bugün fiilen uygulanmaya devam ettiğini söyledi.

 

Yasalarda yapılan değişikliklerin ve hükümetlerin çıkardığı yeni yasaların da adeta sansürü meşrulaştırdığını belirten Barut, sansüre karşı durarak bağımsız ve özgür yayın yapmaya çalışan basın kuruluşu sayısının yok denecek kadar azaldığına işaret etti.

 

 

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÇAĞDAŞ DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZI”

 

Basın kuruluşlarının baskı altında olduğunu belirten Barut, şöyle konuştu:

 

“Bugün ne yazık ki kamuoyunu doğru ve tarafsız bir şekilde bilgilendirmek gibi önemli bir kamu görevini yerine getirmeye çalışan basın kuruluşları ve çalışanlarının özgür ve hür iradeleriyle görev yapamıyorlar. Çağdaş demokrasilerin olmazsa olmaz unsurlarından biri olan basın özgürlüğünün gerçek anlamda tesis edilmesi sağlanmalıdır. Siyasal iktidarların basın kuruluşları üzerinden elini çekmesi, basın çalışanlarının sosyal ve ekonomik koşullarının düzeltilmesi basın özgürlüğünün sağlanması için elzemdir. Diğer hak ve özgürlüklerle birlikte basın özgürlüğünün de sağlandığı bir Türkiye dileğiyle değerli basın mensuplarının Basın Bayramı’nı kutluyorum.”

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Soner Çetin’den yeni yurt müjdesi

Soner Çetin’den yeni yurt müjdesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık