Ana Sayfa Gündem Barut, “İhtiyacımız OHAL değil demokrasi”

Barut, “İhtiyacımız OHAL değil demokrasi”

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, darbe girişimi sonrasında hükümetin aldığı OHAL kararının sakıncalarına işaret etti, FET֒yle bir bağı olmayan masum insanların mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 8 Ağustos 2016 Pazartesi 01:49
Barut, “İhtiyacımız OHAL değil demokrasi”

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümetin devlet kurumlarına yerleşen FET֒cüleri temizlemek için ülke genelinde aldığı “Olağanüstü Hal” uygulamasını bir an önce sonlandırıp, terör örgütleriyle tüm siyasi partilerin desteğini alıp hukuki kurallar çerçevesinde, demokratik yöntemlerle mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Barut, “İhtiyacımız olan OHAL değil, demokrasidir. OHAL bitmeli ve normalleşme süreci başlamalı. FET֒cülerin tasfiyesi için başlatılan operasyonlarda, FET֒yle uzaktan yakından bir bağ olmayan, masum insanlar mağdur edilmemeli” dedi.

KHK’LERLE MİLLET İRADESİ DEVRE DIŞI BIRAKILIYOR

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut yaptığı yazılı açıklamada, 15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından hükümetin FETÖ mensuplarına yönelik başlattığı çalışmaları değerlendirdi.

Alınan “OHAL” kararı nedeniyle hükümetin kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) istediği her şeyi yapabildiğini, devlet kurumlarını istediği gibi şekillendirecek uygulamaları yaşama geçirebildiğini dile getiren Barut, bu durumun millet iradesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) devre dışı bırakmak anlamına geldiğini söyledi.

OHAL SONLANDIRILMALI

Devlet kurumlarının, birkaç kişinin hazırladığı KHK’lerle sil baştan düzenlenmesinin sakıncalarına değinen Barut, OHAL sürecinin bir an önce sonlandırılması ve hükümetin TBMM’deki partilerin de desteğini alarak başta FETÖ ve PKK olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele etmesi gerektiğini kaydetti.

OPERASYONLAR CADI AVINA DÖNÜŞÜYOR

Kamu kurumlarındaki FETÖ operasyonlarının cadı avına dönmeye başladığını ifade eden Barut, FET֒yle bağı olmayan, vatansever, Atatürkçü, laik, demokrat kimliklere sahip insanların da mağdur edildiğini aktardı. Bu durumun kabul edilemez olduğunu dile getiren Barut, “KHK’lerle bir çok kurum ve kuruluş kapatılırken, binlerce insan ya göz altına ya da açığa alındı. Bu sürecin sağlıklı işleyebilmesi için hukuk kuralları çerçevesinde hareket edilmesi zorunluluktur. Ancak ne yazık ki,  bu operasyonların cadı avına dönmeye başladığına tanık oluyoruz.  Kurunun yanında yaş da yanıyor. Yani FET֒yle bir bağı olmayan, Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş insanlar da bu süreçte mağdur ediliyor. Daha da kötüsü FET֒cü damgası yiyen masum insanların aile düzenleri bozulduğu gibi, darbecilerle bir tutulmaları nedeniyle ağır bir toplumsal baskıyla da karşı karşıya kalıyorlar” diye konuştu.

İHTİYACIMIZ OHAL DEĞİL ÖZGÜRLÜKÇÜ DEMOKRASİ

Bu süreçten OHAL uygulamalarıyla değil, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, laik, sosyal, hukuk devleti ilkelerine ve Cumhuriyete bağlı kalınarak sağlıklı bir şekilde çıkılabileceğini vurgulayan Barut, “İhtiyacımız olan OHAL değil, özgürlükçü demokrasidir. OHAL bitmeli ve normalleşme süreci bir an önce başlamalıdır” ifadelerini kullandı.

CUMHURİYETİ KORUMALI, LAİKLİĞE VE DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Darbe girişiminden herkesin kendine bir ders çıkarması gerektiğinin altını çizen Barut, camiye, kışlaya, adliyeye siyasetin sokulmaması, siyasette de herkesin öz eleştiri yapması gerektiğini belirtti. Devletin darbe hasarlarının onarımı sırasında liyakat sistemini esas alınmasının ve her koşulda demokrasiye sahip çıkılmasının önemine vurgu yapan Barut, “Cumhuriyetin kurucu değerlerine sahip çıkmalıyız. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet bizimdir, alın terimizdir, cumhuriyeti korumak hepimizin görevidir.  Parlamenter sistemi güçlendirmeli,  medyanın özgürlüğünü, yargının bağımsızlığını sağlamalı, laikliğin Cumhuriyetin, demokrasinin ve özgürlüklerin vazgeçilmez ilkesi olduğunu unutmamalıyız. Eğitim sistemimizi ezbercilikten kurtarıp, sorgulayan bir hale dönüştürmeli, geçmişte FETÖ tarafından mağdur edilen ve bugün suçsuz oldukları ortaya çıkan asker, polis, öğretmen ve diğer meslek gruplarına mensup yurttaşlarımızın haklarının iade edilmesini sağlamalıyız” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Soner Çetin’den yeni yurt müjdesi

Soner Çetin’den yeni yurt müjdesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık