Ana Sayfa Siyaset Baş: ''Sağlıkta devrim, bir balondu ama çabuk patladı''

Baş: ''Sağlıkta devrim, bir balondu ama çabuk patladı''

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Yusuf Baş, “En çok abartılan ‘Sağlıkta devrim’, bir balondu ama çabuk patladı” dedi.

Giriş Tarihi: 13 Mart 2016 Pazar 15:48
Baş: ''Sağlıkta devrim, bir balondu ama çabuk patladı''

Yusuf Baş, 14 Mart Tıp Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Baş, mesajında “Hekimlik, kuşkusuz insanın en başta gereksinimi olan yaşam hakkının korunmasında vazgeçilmez öneme sahiptir. 14 Martlar da, önemi çok yüksek olan bu mesleğin mensupları hekimlerin, hemşirelerin, ebelerin, laborantların ve bu alanda hizmet veren bütün sağlık çalışanlarının, ayrıca toplum sağlığına ilişkin sorunların hatırlanmasında vesile olmaktadır.” diye konuştu.

ŞİDDET, HASTA KUYRUĞU, YÜKSEK ÜCRET…

Baş, şöyle devam etti:

“Bu manada ifade etmek gerekirse; yaratılmışların en şereflisi olan insana hizmet veren böylesine kutsal bir mesleğin mensuplarının maruz kaldığı sorunlar, bütün toplumu yakından ilgilendirmektedir. Özelikle son yıllarda hekimlere, hemşirelere yönelik artan şiddet olayları kaygı vermektedir. Diğer taraftan, ‘performansa dayalı ücret politikası’ hasta-hekim arasındaki hizmet kalitesini zedelememeye devam etmektedir. Ayrıca siyasi iktidarın bir dönem en çok övündüğü ‘hasta kuyruğu’ bugün çileye dönüşmüş durumda. Değişik adlar altında hastaların ödediği yüksek faturalar artık can yakıyor.  ‘Acil hizmet’in bile 50 liradan başladığı özel sağlık kurumları, çalışanlar için bile hayal oldu."

ADANA’DA TABLO VAHİM

Adana’ya ayrı bir paragraf ayıran Baş, “Adana’mıza dair tablo ise vahimdir. Son yıllarda ‘Sağlık üssü oluyor’ gibi süslü laflarla övünç çıkarılmaya çalışılan Adana’da bile, bizzat Türkiye İstatistik Kurumu’nun ortaya koyduğu tablo, ibret vericidir. TÜİK’in iki ay önce Ocak ayında basına yansıyan raporunda, Adana’da bireylerin genel sağlık durumu, sağlık altyapısı ve imkanlarının yeterliliği ile ilgili sağlık endeksinde Adana 81 ilimiz arasında 66. sıradadır. Dolayısıyla kimse kimseyi kandırmasın. Çalışan bir sürecin sonunda getirilen ‘serbest eczane seçimi’ güzel bir uygulama ama bir çiçekle Yaz gelmiyor, gelmedi de. Netice itibarıyla, en çok abartılan ‘Sağlıkta devrim’, bir balondu ama çabuk patladı. Durum budur.” dedi.

14 MARTLARDA GÜZELLİKLER KONUŞULSUN

Baş, mesajını şu ifadelerle bitirdi:

“Bu duygu ve düşüncelerle, gece-gündüz mefhumu gözetmeden insana hizmet için yorulan ve milli önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Beni Türk Hekimlerine emanet ediniz’ sözüyle Dünyadaki meslektaşları arasında yüksek bir makama layık görülen bütün hekimlerimizin, hemşirelerimizin, ebelerimizin, laborantlarımızın ve diğer sağlık çalışanlarımızın Bayramını kutluyor, 14 Martların, sorunların değil güzelliklerin konuşulduğu günler olmasını temenni ediyor, selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kuşdemir’e il başkanlığı görevi

Kuşdemir’e il başkanlığı görevi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık