Ana Sayfa Gündem Bulut: Sağlıkçı atamaları yönetmeliğe uygun yapılmıyor

Bulut: Sağlıkçı atamaları yönetmeliğe uygun yapılmıyor

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı atamalarının Personel Dağılım Cetveli’ne göre yapılmamasına tepki gösterdi. Salgınla mücadele kapsamında alınması planlan 18 bin sağlıkçı arasında sadece 11 evde hasta bakım teknikeri olduğunu kaydeden Bulut, “Türkiye genelinde 770 birimle Evde Sağlık Hizmeti sunuluyor. Evde Sağlık Yönetmeliği’nin ‘her ekipte en az 1 evde hasta bakım teknikeri bulunmalıdır’ ibaresi hiçe sayılıyor” dedi.

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2020 Perşembe 10:31
Bulut: Sağlıkçı atamaları yönetmeliğe uygun yapılmıyor

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs ile mücadele kapsamında 18 bin kişilik personel alımına çıktığını hatırlattı. 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı ile birlikte “siz evde kalın, biz size gelelim” kampanyası başlatıldığını belirten Bulut, özellikle bugünlerde evde bakım hizmetlerinin çok daha önem kazandığını vurguladı.

PERSONEL ALIMINDA PLANSIZLIK

Sağlık emekçilerinin canı pahasına hizmet verdiğini kaydeden Bulut, belirsiz olan bu süreçte sağlık personeline olan ihtiyacın daha da artacağına dikkat çekti. Personel ihtiyacından doğabilecek sıkıntılar ve sağlık sisteminde meydana gelebilecek bir çöküşü önlemek için Sağlık Bakanlığı’nın almayı planladığı 18 bin sağlıkçının içinde sadece 11 evde hasta bakım teknikeri olduğunu kaydeden Bulut, personel alımında plansızlık olduğunu ifade etti.

PDC’YE UYGUN ATAMA YAPILMALI

Bulut, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye genelinde 770 birimle Evde Sağlık Hizmeti sunuluyor. Ancak açılan kadrolara baktığımızda 27 Şubat 2015'te çıkarılan Evde Sağlık Hizmet Sunumuna dair yönetmeliğin ‘her ekipte en az 1 evde hasta bakım teknikeri bulunmalıdır’ ibaresi hiçe sayılıyor. Evde Sağlık Birimlerinde personel ihtiyacı olmasına rağmen atamalar yapılmıyor. 723 olarak belirlenen evde hasta bakım teknikerleri Personel Dağılım Cetveli olması gerektiği gibi baz alınmalı ve bundan sonraki personel alımları bu yönde yapılmalıdır” dedi.

MESLEK TANIMLARI YOK

CHP’li Bulut, ayrıca sayıları 7 bini bulan evde hasta bakım teknikerlerinin sağlık meslekleri arasında sayılmayıp diğer meslekler arasına dahil edildiğine dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığı’na çağrı yaptı. Bulut, “En büyük problem diğer sağlık meslek gruplarında da olduğu gibi bir meslek tanımlarının olmaması. Evde hasta bakım teknikerlerini kapsayan bir meslek tanımının bir an önce hazırlanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Seyhan’da “işçi bayramı” var!

Seyhan’da “işçi bayramı” var!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık