Ana Sayfa Gündem Çatıkkaş, ''Karar kadınları ve çocukları mağdur edecek''

Çatıkkaş, ''Karar kadınları ve çocukları mağdur edecek''

Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Ebru Çatıkkaş, çocuk gelinlerin ve çok eşliliğin önündeki engel anayasa mahkemesi’nin TCK 230/5-6 maddesini iptal kararı ile kalktığını belirterek, “İlgili karar kadın ve çocukların insan haklarının ihlalidir ve anayasaya aykırıdır”dedi

Giriş Tarihi: 31 Mayıs 2015 Pazar 11:12
Çatıkkaş, ''Karar kadınları ve çocukları mağdur edecek''
Av. Çatıkkaş, Anayasa Mahkemesinin, imam nikahı için önce resmi nikah şartını kaldırmasının kadınları ve çocukları mağdur edeceğini söyledi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Çatıkkaş şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesinin, Türk Ceza Kanunu’nun Aile Düzenine Karşı Suçlar ana başlığında düzenlenen 230. Maddesinin 5’inci ve 6’ncı fıkralarında “resmi nikah olmadan dini merasim yapan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası” veren maddeyi İptal kararı, Anayasanın 174. Maddesinde 4. Fıkrasında belirlenen evlenme akdinin evlendirme memuru önünde yapılacağına dair medeni nikah esası ile aynı kanunun 110 uncu maddesi hükmü” ne aykırı olduğu açıktır.

Evlenme akdinin “evlendirme memuru” önünde yapılması kadın ve çocuk haklarının, kadın-erkek eşitliğinin temel taşlarındandır. Evlenme memuru, nikah işlemi için öncelikle evlenme şartlarının gerçekleşmesini arayacaktır.

İptal edilen düzenlemenin amacı, dini merasim yapılmasını engellemek değil, dini inançların kullanılarak kadın ve çocukların istismarının engellenmesidir. Kadınların tek eşliliğinin, uygun yaş ve koşullarda evlenmelerinin, evlendikten sonra yönetsel ve ekonomik haklara sahip olmalarının, miras haklarının ve boşanırken boşanma hakkı başta olmak üzere nafaka ve tazminat haklarının kullanılmasında önemli hak kayıplarına sebep olacak bir ortam yaratılmıştır. Bu düzenlemeyle çok eşlilik ve çocuk evlenmelerinin önündeki engeli kaldırmıştır.İptal edilen düzenleme kadın-erkek eşitliği yolunda açıkça bir geri adım olmuştur. Kadın ve çocuk haklarının ihlallerine, kadın ve çocukların daha fazla şiddete uğramasına yol açacak iptal kararının, Anayasa’nın da üzerinde olan imzacısı olduğumuz tüm uluslararası sözleşmelerin insan haklarına dair düzenlemelerine, Çocuk Hakları Sözleşmesine, CEDAW ve İstanbul Sözleşmesine de açıkça aykırı olduğu ortadadır. Kararın her düzeyde takipçisi olacağımız hususunu önemle bildiririz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanslı sokak köpeği yaşama tutundu

Şanslı sokak köpeği yaşama tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık