Ana Sayfa Gündem ÇGC Göktepe’yi andı

ÇGC Göktepe’yi andı

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Yönetim Kurulu, Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe’yi ölümünün 18. Yılında andı.

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2014 Çarşamba 18:27
ÇGC Göktepe’yi andı

“Mutlaka ben izlemeliyim arkadaşlar” diyerek gittiği haberde gözaltına alınan ve polislerce dövülen ve 8 Ocak 1996 yılında hayatını kaybeden Metin Göktepe’nin ölümünden duyulan üzüntüyü paylaşan ÇGC Yönetim Kurulu, Türkiye’de gazetecilere uygulanan baskı ve şiddetin son bulması gerektiğini kaydetti.


Ülkemizde son günlerde basın üzerinde ciddi bir sansür uygulandığını ve birçok gazetecinin fikirlerinden dolayı cezaevlerine konulduğunu vurgulayan ÇGC Yönetim Kurulu Üyeleri, Metin Göktepe’nin de baskı ve şiddete boyun eğmeyen bir gazeteci kimliğiyle hayatını hiçe saydığını kaydetti.

Göktepe’nin halka haber ulaştırma amacıyla gittiği toplumsal olayda gözaltına alındığını ve bir kapalı spor salonunda polislerin şiddetiyle karşılaştığını dile getiren ÇGC Yönetim Kurulu, gazeteci ölümlerinin ve tutuklamalarının son bulmasının Türkiye açısından önemine işaret etti.

Türkiye’nin basının çalışma koşulları ve basın özgürlüğü konularında dünya ülkeleri arasında geri planda kaldığını hatırlatan ÇGC Yönetim Kurulu açıklamasında, “Metin Göktepe’yi ve çeşitli suikastler sonucu hayatını kaybeden basın şehitlerimizi saygı ve sevgiyle anıyoruz. Ülkemizde basın üzerinde dolaşan kara bulutların bir an önce dağılmasını ve halka haber ulaştırma amacı güden, vatandaşların gözü kulağı ve vicdanı olan basın mensuplarına gereken değerin verilmesini temenni ediyoruz. Gazetecilere yönelik şiddetin son bulması en büyük dileğimizdir. Emniyet güçlerinin bundan sonraki süreçte daha hassas davranması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz” denildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Ay,

Başkan Ay, "Sağlık çalışanlarımıza minnettarız"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık