Ana Sayfa Gündem ÇGC’den, DHA ve Posta Gazetesi'ne ziyaret

ÇGC’den, DHA ve Posta Gazetesi'ne ziyaret

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir ve yönetim kurulu üyeleri, medya kuruluşu gezilerini DHA, Posta ve Fanatik gazeteleri ile sürdürdü

Giriş Tarihi: 21 Şubat 2014 Cuma 19:30
ÇGC’den, DHA ve Posta Gazetesi'ne ziyaret

DHA Adana Bölge Müdürü Orhan Apaydın ile Posta ve Fanatik Gazetesi Adana Bölge Müdürü Battal Özbulut’u ziyaretlerinde, büroda görev yapan gazetecilerle de görüşerek mesleki konularda karşılaşılan sıkıntılar konusunda görüş alış verişinde bulunan ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ve yönetim kurulu üyeleri, meslek içi dayanışma ve diyalogun önemine vurgu yaptılar. Ziyaret esnasında, cemiyet tarafından mesleki eğitim çalışmalarının başlatılmasının önemine değinen DHA Adana Bölge Müdürü Orhan Apaydın, medyada gazetecilik rekabeti yerine farklı anlayışların ön plana çıkmasından sonra, daha çok yerel bazda nitelikli eleman sıkıntısı yaşanmaya başladığını söyledi.

Pratikte gazeteci yetiştirilecek alanın çok daraldığına vurgu yapan Apaydın,” Samimiyetle belirtmeliyim ki; tarla kurudu, eleman yetişmiyor. Geçmişte yerel ve yaygın her gazete bürosu gazeteci yetiştiren okul kimliğindeydi. Artık bu olanaklar çok kısıtlandı. Bu noktada cemiyetlerin aktif rol üstlenerek basın sektörü için nitelikli eleman yetişmesine destek olabileceğini düşünüyorum. ÇGC; iletişim lisesi ve iletişim fakültesi ile işbirliği yapıp düzenli şekilde meslek içi eğitim seminerleri düzenleyebilir. Bunun yanı sıra; iletişim lisesi ve iletişim fakültesinde gazeteciliğe hevesli ve yetenekli öğrencilerinin okuldaki teorik bilgilerini, ağırlıklı olarak yerel medyada pratik ile birleştirmelerine imkan sağlanabilirse, nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanabileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Posta ve Fanatik Gazetesi Adana Bölge Müdürü Battal Özbulut da, ÇGC’nin medya kuruluşları ziyaretlerinin mesleki sorunların ortaya konulması ve çözüm bulunmasında etkin rol oynayacağına inandığını kaydetti. ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, medya ziyaretlerini düzenli şekilde sürdüreceklerini, meslektaşlarının çalışmalarında kendilerine yol gösterecek önerilerini dikkate alacaklarını belirterek, “Amacımız; bir yandan mesleki birlik ve beraberliği sağlamak, bir yandan da medyanın saygınlığının artmasına katkı koymak. Ayrıca meslekte karşılaşılan sıkıntıları ve çözüm önerilerini, gezilerimizden sonra rapor halinde ilgili mercilere ileteceğiz” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hasan Saltık Altın Koza’da anıldı…

 

Hasan Saltık Altın Koza’da anıldı…  

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık