Ana Sayfa Gündem CHP 19 Mayıs'ta Atatürk'ün huzurunda

CHP 19 Mayıs'ta Atatürk'ün huzurunda

Ulusal bayramların unutturmamakta kararlı bir duruş sergileyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl ve ilçe örgütleri 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk Parkı’nda bir etkinlik düzenledi.

Giriş Tarihi: 19 Mayıs 2020 Salı 14:25
CHP 19 Mayıs'ta Atatürk'ün huzurunda

Adana Milletvekilleri, belediye başkanları, ilçe başkanları, il yöneticileri, kadın ve gençlik kolları başkanları, Halkçı Liseliler Başkanları ile belediye meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, İl Başkanı Mehmet Çelebi, İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin, İl Gençlik Kolları Sekreteri Sait Altıngül ve Halkçı Liseliler İl Başkanı İlker Şahin Atatürk Anıtına çelenk sundu.

“ULUSAL BAYRAMLARI UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından İl Başkanı Çelebi, 19 Mayıs’ın Türkiye tarihi açısından önemine dikkati çektiği konuşmasında, “İktidarın ulusal bayramlarımızı anlamsızlaştırma, itibarsızlaştırma konusundaki tüm çabalarına karşın ulusal bayramlarımızı kutlamaya devam edip, ulusumuz ve ülkemiz için taşıdığı anlamı toplumumuza unutturmayacağız” dedi.

 “BÜTÜN ÜMİDİMİZ GENÇLİKTEDİR”

Büyük Önder Atatürk’ün aktardığı 19 Mayıs 1919’daki ülkenin durumu ile bugünkü durumu karşılaştıran Çelebi, “Bugünkü koşullar 19 Mayıs 1919’dan çok daha ağır bir durumda. Bugün emperyalizmle işbirliği yapanlar, Cumhuriyeti ortadan kaldırmaya çalışanlar ülkeyi yönetir hale gelmiş, ülkeyi Büyük Önder’in söz ettiği koşullardan çok daha ağır noktalara taşımışlardır. Bugün emperyalistler ve işbirlikçileri tüm teknik donanım, teknolojik gelişmelerle toplumu işgal ederek, toplumun hafızasına başka şeyler sokma çabasındadır. Biz de mücadelemizi 1919 koşullarını göz önünde tutup, bugünkü koşulları karşılaştırarak, mücadelemizi, örgütlülüğümüzü ona uygun koşullarda sürdürmeliyiz. Bugün içinde bulunduğumuz bu durumdan çıkmanın yolu,  bu iktidarı ilk seçimlerde iktidardan uzaklaştırmaktır. Bu mücadelede de tıpkı Mustafa Kemal’in dediği gibi bütün ümidimiz gençliktedir. Gençler bizim geleceğimizdir” diye konuştu.  

“ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ HEDEFE YORULMADAN, DİNLENMEDEN YÜRÜYORUZ”

19 Mayıs’ın emperyalizme karşı verilen bu mücadelede ulusumuzun bağımsızlık ve özgürlük arzusunu dünyaya ilan ettiği gün olduğunu vurgulayan İl Gençlik Kolları Sekreteri Sait Altıngül, şunları kaydetti:

 “Bugün sahip olduğumuz özgürlükler, haklar,  bu topraklarda özgür ve bağımsız bir şekilde yaşayabilmemiz 19 Mayıs ruhunun bir eseridir.  Bu değerleri hiçbir zaman unutmayacağız, unutturulmasına da izin vermeyeceğiz. Atatürk gençliği olarak sorumluluğumuzun ve görevimizin bilincindeyiz. ‘Bütün umudum gençliktedir’ diyerek Cumhuriyeti emanet ettiği gençler olarak, Önderimiz Atatürk’ün gösterdiği hedefe doğru yorulmadan, dinlenmeden yürümeye devam ediyoruz.  Yükselen yeni nesil olarak geleceğin biz olduğunun bilinciyle Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatma kararlığından asla ve asla vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. Devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçileri olarak, geleceğe ışık saçmaya devam edeceğiz ve bu ışığı hiç söndürmeyeceğiz. Cumhuriyet kazanımlarını ortadan kaldırmak için varını yoğunu ortaya koyan bu bozuk anlayışa karşı, ulusal kurtuluş mücadelesinde olduğu gibi 19 Mayıs ruhuyla mücadelemizi sürdüreceğiz ve yine kazanacağız. Kurtuluş mücadelesi kahramanlarımızın yolu, bizim de yolumuzdur. Önderimiz Atatürk, silah arkadaşları ve bağımsızlık yolunda yitirdiğimiz şehitlerimizi rahmetle, saygıyla ve şükranla anıyoruz. Yaşasın tam bağımsız, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti.”

“ATATÜRK GENÇLİĞİ OLARAK GÖREV BAŞINDAYIZ”

Atatürk, mücadele arkadaşlarıyla kurduğu Cumhuriyeti gençlere emanet ettiğini aktaran Halk-Lis Adana İl Başkanı İlker Şahin ise Atatürk’ün Bursa Nutku’nu anımsatarak şunları söyledi:

“Cumhuriyeti koruyacak, geliştirecek, yarınlara taşıyacak olan bizleriz. Önümüze hangi engel çıkarsa çıksın sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmek için yılmadan, yorulmadan çalışıyoruz.Haksız, hukuksuz bir şekilde cezaevine konulan Yüreğir Gençlik Kolları Başkanımız Eren Yıldırım da mücadeleyi kararlılıkla sürdüren, bu bilinçle görev yapan Atatürk gençliğinin önderlerinden biridir. Cezaevleri ile Eren Yıldırım’ı da bizleri de kimse korkutamaz.  Önderimiz Atatürk’ün bize verdiği görevi, sorumluluk bilinciyle Bursa Nutku’ndan aldığımız yetkiyle yapmaya devam edeceğiz. Atatürk gençliği olarak burada ve görevimizin başındayız.  Bugün zulmedenler, Cumhuriyeti yıkmaya çalışanlar, Türkiye’yi karanlığa sürükleyenler unutmasınlar: ‘Saraylar saltanatlar çöker / kan susar bir gün / zulüm biter./ Menekşeler de açılır üstümüzde / Leylaklar da güler. /bugünlerden geriye, /bir yarına gidenler kalır /bir de yarınlar için direnenler...’”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hizmet Çıtamızı Daha Yukarı Taşıyacağız

Hizmet Çıtamızı Daha Yukarı Taşıyacağız

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık