Ana Sayfa Siyaset CHP Milletvekili Develi, sağduyu çağrısında bulundu‏

CHP Milletvekili Develi, sağduyu çağrısında bulundu‏

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Turgay Develi, başına gaz kapsülü isabet eden ve 216 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan için düzenlenen gösterilerle ilgili sağduyu çağrısında bulundu.

Giriş Tarihi: 14 Mart 2014 Cuma 18:12
CHP Milletvekili Develi, sağduyu çağrısında bulundu‏

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Turgay Develi, ölüm ve şiddet üzerinden siyaset üretilmemesini istedi, toplumun her kesiminin sağduyulu olması gerektiğini söyledi.

 

Berkin Elvan’ın ve Burak Can Karamoğlu’nun ölümleri ile ayrışmak yerine birleşelim. Ölümlerin sayısı üzerinden yarışmak, ayrışmak ülkemizin ve insanlığımızın önündeki en büyük engel acının dili, dini, rengi, mezhebi olmazı. Ölümü, bir başka ölümle açıklayamayız, dedi. CHP Milletvekili Turgay Develi, haziran direnişindeki Gezi Parkı eylemleri sürecinde Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Mehmet Ayvalıtaş ve komiser Mustafa Sarı’nın öldüğünü, binlerce insanın ise yaralandığını hatırlattı.

 

Milletvekili Turgay Develi, son olarak başına gaz kapsülü isabet eden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın 216 gün komada kaldıktan sonra yaşam mücadelesini yitirdiğini kaydetti. Berkin Elvan’ın ölümünden sonra protesto gösterilerinde İstanbul Okmeydanı’nda Burak Can Karamanoğlu, Tunceli’de ise polis memuru Ahmet Küçüktağ’ın öldüğünü anımsatan CHP Milletvekili Turgay Develi, şunları söyledi:

 

“Ölenler bizim insanımız, bu ülkenin emekçi yurtseverler. Berkin’ bir işçi ailesinin çocuğu, Burak da askerden geldikten 3 gün sonra garson olarak çalışmaya başlamak zorunda kalan bir emekçi. Bir birlerinden farkları yok. Onları katleden bu sömürü düzeninin devamını isteyenler. Gezi eylemlerinde daha önce ölenlerde olduğu gibi, Berkin’in ölümünü de vicdanımıza, insanlığımıza anlatamıyor, anlatamayız da. Ortaya çıkan şiddetin doğal sonucu olan ölümleri, bir başka ölümle açıklayamayız. Berkin için ağlayan kalbimiz, içimize akan gözyaşları Burak Can Karamanoğlu’nun ölümü ile birlikte sele dönüştü. Ölümler hepimizin, acılar hepimizin. Bu ölümler bizi ayrıştırmak yerine kenetlemeli, birleştirmeli. Çünkü ülkemizin geleceğine göz koyanlar bu ölümler üzerinden bizi ayrıştırmaya çalışıyor. Bu tuzağa düşmeyelim .Evrensel kardeşliğin başkenti olan Anadolu topraklarında şiddet, kin ve nefret söylemlerine son verilmeli. Toplumun herkesimi sağduyulu olmalı. Şiddet, nefret kin ve ölüm üzerinden siyaset yapılmamalı…”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP'li Bulut, Bakan Koca'ya sordu...

CHP'li Bulut, Bakan Koca'ya sordu...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık