Ana Sayfa Siyaset CHP'de il başkanlığı koltuğuna kim oturacak?

CHP'de il başkanlığı koltuğuna kim oturacak?

CHP’de gözler Çarşamba günü toplanması beklenen Merker Yürütme Kurulu toplantısına çevrildi. CHP’de yeni yılın ilk MYK toplantısında İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’dan boşalan koltuğuna Murat Karayalçın’ın atanmasından sonra il yönetimini ataması bekleniyor. CHP MYK’nun aralarında Adana İl Başkanı Orhan Sümer’in milletvekili aday adaylığı için görevinden istifasıyla boşalan il başkanlığına da atama yapılması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 5 Ocak 2015 Pazartesi 01:01
CHP'de il başkanlığı koltuğuna kim oturacak?

CHP Adana İl Başkanlığı görevini halen, il yönetim kurulundan Çukurova Belediyesi’nde Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevinde bulunan Serdar Bican’ın yerine il başkanı ve yeni yönetiminin atanması muhtemel görünüyor. İl Başkanlığı için Mimar Erkan Karakaya, Eczacı Burhanettin Bulut, İnşaat Mühendisi Sadi Sürenkök ile yine İnşaat Mühendisi Selman Serttepe’nin yanısıra halen Seyhan İlçe Başkanlığı görevini yürüten Reşit Karakuş’un adı geçiyor. CHP Adana İl Başkanı ve 30 kişilik yönetim atamasının bir sonraki toplantıya kalma olasılığının da yüksek olduğu ifade ediliyor.

Adana’da CHP il Başkanlığı için en büyük çalışmanın Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan geldiği ifade ediliyor. Karalar’ın Adana il örgütüne hakim  olmak istediği bu nedenle de çalışmasının önemli kısmını buraya ayırdığı da siyasi kulislerde konuşuluyor. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in de il yönetiminde etkili olmak için yoğun çaba harcadığı belirtiliyor.  Karalar ve Çetin’in il başkanlığı konusunda ittifak ta yapabileceği yine siyasi kulislerde konuşuluyor.

‘FERMUAR’LI SİSTEM

CHP Parti Meclisi’ndeki son değişiklikle parti yönetimine yüzde 15 “fermuar yöntemi” kullanması yolu da açıldığı ifade ediliyor. CHP Genel Merkezinin, bir seçim çevresinde önseçimden gelecek adaylar için 1., 3., 5. gibi tek rakamları veya 2., 4., 6. gibi çift rakamları “kontenjan” için kapatabileceği belirtiliyor. CHP’de Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Hatay, Bursa, Muğla, Antalya gibi illerde “fermuar sistemi” formülünü uygulamaya koyması bekleniyor.

‘ÖNSEÇİM’ SÜRPRİZİ

Gerçekgündem.com’un haberine göre, Kontenjanları partiye katılacak yeni yüzler veya bürokrasiden gelecek isimler için kullanma eğiliminde olduğu belirtilen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Ben de önseçime giriyorum” sürprizi yapabileceği belirtiliyor. CHP Lideri’nin olası bu adımının, MYK üyelerinin büyük çoğunluğunun da önseçime girmesini zorunlu hale getireceği değerlendiriliyor.

Öte yandan daha önce seçim bildirgesi için çiftçiler, sendikalar, öğrencilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu, yeni yılda emekli, esnaf, çevreciler ve değişik iş kollarında çalışan işçiler ve aydınlarla buluşacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kılıçdaroğlu Adana’ya geliyor

Kılıçdaroğlu Adana’ya geliyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık