Ana Sayfa Gündem Çıtırık: “5 Ocak kutlamasına gölge düşürülmüştür”

Çıtırık: “5 Ocak kutlamasına gölge düşürülmüştür”

Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, “5 Ocak kutlamasına olağanüstü güvenlik önlemleri ile gölge düşürülmüştür” dedi.

Giriş Tarihi: 5 Ocak 2014 Pazar 17:15
Çıtırık: “5 Ocak kutlamasına gölge düşürülmüştür”

Çıtırık, yazılı açıklamasında, ''5 Ocak 1922 tarihinde Adana düşman işgalinden kurtarılmıştır. 5 Ocak tarihi Adanalılar için ayrı bir önem ve anlam ifade etmektedir'' ifadelerini kullandı. Çıtırık, şunları kaydetti:

''Bugün aynı zamanda mahalli bir bayramdır. H'alkın böylesine anlamlı bir günü coşku içerisinde kutlaması da en doğal hakkıdır. Ancak, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu için geldiğimizde gördüğümüz manzara karşısında çok büyük şaşkınlığa uğradık.  Çünkü, 92 yıl önce bugün elde edilen zaferi kutlamak için tören alanında halk yoktu. Olağanüstü güvenlik önlemleri alındığı görülmekteydi. Çevre apartmanların çatı katlarında ellerinde uzun namlulu silahlarla keskin nişancılar, havada alçak uçuş yapan polis helikopteri, tören alanında ve yol kenarlarında yüzlerce polis dizilmişti. Bu mahalli bir bayram ve halksız kutlanmasına bir anlam veremedik. Bu olağanüstü önlemler kime karşı alınmıştır? Bu olağanüstü önlemlerle kim kimden korunmak istenmektedir? Birey-yurttaşa kapalı bir bayramın hiçbir anlam ifade etmeyeceğini düşünüyoruz.

İlimizde yöneticilerden ve sorumluluk sahiplerinden kaynaklanan gerilim yaşamak istemiyoruz. Böylelikle hem kutlama törenlerine hem de devletin saygınlığına gölge düşürüldüğü ortadadır. Yaşananları kamuoyuna saygıyla sunarım.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yabancı Turistlerin Kozan ilgisi…   

Yabancı Turistlerin Kozan ilgisi…   

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık