Ana Sayfa Yaşam Çocuklarınıza haberleri izlettirmeyin

Çocuklarınıza haberleri izlettirmeyin

Her gün muhatap olduğumuz şiddet olaylarını çocuklar ne derece görmeli ya da bilmeli sorusu her ailenin kendisine sorduğu bir soru. Uzman Psikiyatrist Sabri Yurdakul, çocukların gördükleri şeyleri uyguladıklarını belirterek, “Özellikle 10 yaş altı çocukların mümkün olduğu kadar şiddet içeren haberlerden uzak tutmak, onların bu görüntüleri izlemesini engellemek yapılacak en iyi iştir” dedi.

Giriş Tarihi: 8 Mart 2016 Salı 01:00
Çocuklarınıza haberleri izlettirmeyin

“Nasıl olsa dünyanın bir gerçeği bu, çocukların şiddeti görmeden büyümeleri doğru değil” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Uzman Psikiyatrist Sabri Yurdakul,  “Ama gerçek bu yönde olmuyor. Çocuklar gördüklerini taklit ederler, ne görürlerse onu uygularlar. Uygulamasalar bile etkilenirler. Korkarlar. Özgüvenlerini kaybeder ve giderek mutsuz olurlar” dedi.

Yurdakul, bu durumu şu örnekleme ile açıkladı: “Bir danışanım “Oğlum geceleri korkuyla uyanıyor, çığlıklar atıyor” dediğinde kendisiyle konuşmak istedim. 5 yaşlarında cin gibi bir erkek çocuğuydu. Babasından ayrı alıp dinlediğimde, anne ve babasının aralarında sürekli kavga ettiklerini, bir hafta önce babasının annesine şiddet uyguladığını ve o zamandan beri korku içinde beklediğini annesine bir şey olacak diye korktuğunu anlattı. Sık sık rüyalarına giriyor ve babasının annesini dövdüğünü görüyordu. Bunu onlara anlatamıyor ama sonuçlarını bu şekilde yaşıyordu. Anne ve babasıyla konuştuğumda “Bizim çocuğumuz tabii ki bizim ne yaşadığımızı bilsin, evde huzursuzluk varsa bunu bilmek onun hakkı” diye düşündüklerini söylediler. Bunun yanlış olduğunu, onun bundan etkileneceğini ve geceleri korkmasının bununla ilgili olduğunu anlattım. Özen gösterdiler, yanında kavga etmediler ve çocuğun sıkıntısı ortadan kalktı”.

Aynı durumun televizyondaki şiddet için de geçerli olduğunu kaydeden Yurdakul, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Çocuklar bu şiddeti gördüklerinde etkilenmekte ve dünyada terör, savaş, cinayet gibi kötülüklerin olduğunu görerek korkmaktadırlar. Şiddeti gören bazı çocuklar bunu başka çocuklara uygularken, bazı çocuklarda sinmekte, içine kapanmakta ve özgüvenleri de azalmaktadır. Bu yüzden çocukların şiddete şahit olması istemediğimiz bir durumdur. Onların uyanık oldukları saatlerde şiddet içeren programları, haberleri izlememeli, çocuklarımızı bu programlardan uzak tutmalıyız. Özellikle 10 yaş altı çocukların mümkün olduğu kadar şiddet içeren haberlerden uzak tutmak, onların bu görüntüleri izlemesini engellemek yapılacak en iyi iştir. Bütün bunlara rağmen şahit olurlarsa bunları tasvip etmediğimizi, şiddetin kötü bir davranış olduğunu onlara anlatmalıyız. Sözel şiddet de dahil her türlü şiddeti evimizden uzaklaştırmak çocuklarımızın daha sağlıklı yetişmesine faydalı olacaktır”.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Öztanrıöver'in kızı eczane açtı

Öztanrıöver'in kızı eczane açtı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık