Ana Sayfa Gündem Çukurova Diş Hekimliği Günleri Başladı

Çukurova Diş Hekimliği Günleri Başladı

Adana Diş Hekimleri Odası evsahipliğinde düzenlenen Çukurova Diş Hekimliği Günleri Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Mersin Diş Hekimleri Odalarına kayıtlı diş hekimlerinin katılımıyla başladı.

Giriş Tarihi: 8 Ekim 2016 Cumartesi 00:16
Çukurova Diş Hekimliği Günleri Başladı

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından 4-0 denilen yeni bir sanayi devriminin başlangıcında olduklarını ifade eden Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, “4-0 sanayi devriminden kastimiz; Sizlerin de bildiği gibi 1. Sanayi devrimi buhar kazanlı makinalarla, 2. Sanayi devrimi içten yanmalı motorlarla, 3. Sanayi devrimin de bilgisayar ve yazılım sistemlerinin icadıyla olmuştur. Artık makinaların makinalarla konuştuğu bir çağa geçmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki 10 yıllarda yazılım programlarının ilerlenmesiyle her alanda çok önemli dönüşümler olacak. Bunun Diş Hekimliğindeki etkilerinin Cadcam cihazlarıyla, dijital röntgenlerle, laser center dediğimiz laboratuvar cihazlarıyla görmeye başladık. Cadcam cihazlarının gelişmesi yazılımın ilerlemesiyle ağız içerisinde yapacağımız tüm restorasyonları hazır bloklarla yapacağımız ve bunun rutine gireceği günlerin çok yakın olduğunu görmekteyiz. Aynı şekilde dijital ve tomografik planlarla daha az hata yapacağımız, daha az risk alacağım tedavi konseptlerinde ilerlemekteyiz. ÇUDİG gibi kongrelerle bilgilerimizi sürekli güncelleyeceğiz. Bu günlerde bir araya gelerek meslek kardeşliğimizi göstereceğiz. Biz Adanalılar ‘seni seviyorum’ yerine senin ‘Allah’ına kurban’ deriz. Yönetim kurulum adına hepinizin ‘Allah’ına kurban diyor’ 3 gün sürecek toplantı ve eğitimlerimizin başarılı geçmesini diliyorum.” Diye konuştu.

PROF. DR. TOROĞLU, “KAZANIMLAR TÜM İNSANLIĞA SUNULMALI”

ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Toroğlu, “Bir meslekte profesyonel olma yolunda, söz konusu disiplinin ilerlemesinde ve o disiplinde uğraş veren bireylerin – meslek mensuplarının ekonomik ve sosyal statülerinin yükselmesinde, özellikle sağlık alanında meslek örgütlenmesinin önemi büyüktür. Profesyonellik açısından, sağlıklı bir toplumu yaratmayı temel vazife edinen bir meslek grubu olan hekimliğin “mesleki eğitimi”, üniversitelerin olduğu kadar meslek örgütlerininde sorumluluğundadır. Üniversitelerin üç görevi vardır. Eğitim, araştırma ve hizmet. Bu doğrultuda Yükseköğretim ile hedeflenen: meslek edindirmeye yönelik bilgi ve becerileri kazandırmak, bilimsel araştırmalar yapmak, bilgiyi kullanma – değerlendirme ve yorumlama yeteneğini kazandırmak ve bütün bu kazanımları tüm insanlığın hizmetine sunmaktır.” Dedi.

PROF. DR. YÜCEL, “AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI GENEL SAĞLIĞIN AYRILMAZ PARÇASIDIR”

15 Temmuz darbe girişimi ve akabinde yaşanan sürecin Türkiye’nin daha önce hiç yaşamadığı zor ve kaotik dönem geçirdiğini söyleyen Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, “Ülkemizin yüzyıla yakın demokratlaşma süreci, demokrasinin yerleşmesi konusunda Türk Diş Hekimleri Odaları Birliği olarak her zaman emek sarf ettik. Ülkenin parlamenter demokrasi içerisinde, hukuk düzeni çerçevesinde demokrasinin derinleşmesi ve bu konuda hepimizin daha özgür daha adaletli bir düzen içerisinde yaşamamıza imkan sağlayacak çalışmalar içerisinde olduk. Bundan sonrada olmaya devam edeceğiz. Yaşanan zorluklara rağmen hayat devam ediyor. Bu süreçte TDB ve odaları meslektaşlarının güncel bilgiye ulaşmasında ve dolayısıyla toplumun aldığı ağız diş sağlığı hizmetinin daha üst düzeye gelmesi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Sürekli eğitim ömürboyu olarakta adlandırılır. TDB sürekli eğitimin ülke genelinde sizlere ulaşmasına yoğun olarak çalışmaktadır. Biz sağlıkçılar, diş hekimleri genel sağlık içerisindeki rolümüzüde bilgilerimizi arttırarak daha sağlamlaştırmak zorundayız. Ağız diş sağlığı genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Genel sağlık sistemi içerisinde ülkenin sağlık sorunlarının çözülmesinde bizler daha fazla sorumluluk almak durumundayız. Üniversitelerimiz ve 34 odamız Çukurova Diş Hekimliği gibi etkinlikleri yaygınlaştırarak kliniklerde uygulanan alanları en son güncel bilgilerle donanmış bir şekilde ağız diş sağlığını hastalarınıza sunabilmeniz çok önemlidir. Bizler önemsiyoruz. Bu gün bu bilimsel programa emek eden başkan ve yönetim kurulunda bulunan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Yard. Doç. Dr. Sinan Erşahin’in gitar dinletisi, Prof. Dr. Oğuz Yoldaş’ın “Apikal Periodontitisinin tedavisinde kanıta dayalı stratejiler”, Dr. Khangi Hüseynov’un “İmplant tedavi sürecinin kısaltılması. Muayenehanelerde başarıya giden yol”, Prof. Dr. Burçak Çehreli’nin “Çocuk ve adolesanlarda çürük yönetimi”, Doç. Dr. Haluk Barış Kara’nın “Dental implantolojide kısa implantların yeri”, Prof. Dr. Zafer Çehreli’nin “Mikro sızıntıyı nasıl önleriz” konularında bilgilendirme ve eğitimlere geçildi. Bilimsel etkinliğe katılan tüm konuşmacılara teşekkür edilerek Adananın simgesi olan Büyüksaat maketi hediye edildi. Çukurova Diş Hekimliği Günleri Pazar gününe kadar sürecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Altın Koza'da ''Onur Ödülleri'' verildi

Altın Koza'da ''Onur Ödülleri'' verildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık