Ana Sayfa Yaşam ''Çukurova Turizm Ödülleri'' sahiplerini buldu

''Çukurova Turizm Ödülleri'' sahiplerini buldu

Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO), 21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla Çukurova’da turizmin gelişmesi için çalışan kişi ve kurumlara ödül verdi.

Giriş Tarihi: 21 Şubat 2014 Cuma 14:52
''Çukurova Turizm Ödülleri'' sahiplerini buldu

Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) 21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla Çukurova’da turizmin gelişmesi için çalışan kişi ve kurumları ödüllendirdi.

Şirin Park Oteli’nde düzenlenen ‘’Çukurova Turizm Ödülleri Töreni’’ne  Adana Vali Yardımcısı Halis Arslan, Osmaniye Vali Yardımcısı Ali Çağlar, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Adana İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuh Yıldız, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir, TÜRSAB Adana Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Nesrin Göçhan, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (BTÜ) Genel Sekreteri Osman Arık ve çok sayıda davetli katıldı.

ADRO Başkanı İsa Akdağ, ödül töreninin açılışında, 21 Şubat’ın  1988’den beri Dünya’da ve ülkemizde Dünya Rehberler Günü olarak kutlandığını söyledi.‘’Ülkemizde bu güne kadar bir kanunu olmayan  ve sayıları 11 bini bulan Turist Rehberleri, resmi bir meslek tanımları olmadığından kendi mesleklerini denetleyemiyorlardı’’ diyen Akdağ, şöyle konuştu:

‘’Haziran 2012 tarihin de çıkan 6326 sayılı Turist Rehberleri Meslek Kanunu ile mesleğimiz resmiyet  kazanmış oldu.  Turizm faaliyetleri esnasında, turist rehberliğinin gerekliliği hususunda, sektörü ve toplumu bilinçlendirmek, ülkemizin kültürel değerlerini  koruma ve tanıtma, sürdürülebilir turizmin ülke ekonomisinin gelişimine ve sosyal refaha katkısını vurgulamak için, proje ve programlarımızın yanı sıra, ülke imajını zedeleyen yetkisiz rehberlik faaliyetini engellemek adına da tedbirlerimiz sürecektir.’’

-REHBERLERİN KATKISI-

Türkiye’de  turizm sektörünün son yıllarda önemli aşamalar kat ettiğini anlatan Akdağ, ‘’Yapılan çalışmalar sonunda Türkiye’ye gelen turist sayısı geçtiğimiz yıl itibari ile 35 milyona, turizm gelirimiz ise 32,5 milyar dolara ulaşmıştır. Bu rakamlar Türkiye’yi Dünya turizm sektöründe üst sıralara taşımıştır.  Turizmin, son yıllarda hem dünya hem de Türkiye ölçeğinde  önemli başarılar elde etmesinde sektörün gizli kahramanları olarak bilinen ‘’biz’’ turist rehberlerinin katkısı yadsınamaz’’ diye konuştu.

Akdağ, Çukurova yöresinin de  tarihi, Kültürel, doğal ve etnografik birikimleriyle Türkiye’nin önemli bir turizm destinasyonu olabilme potansiyeline sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:‘

’Buna  karşın,  son yıllarda artan yatırımlara ve çabalara rağmen, henüz arzu edilen hedeflere ulaşılamamıştır. Turist Rehberleri olarak, bu hedeflere ulaşmada sorumluluğumuz olduğu bilinciyle, her türlü işbirliğine  hazırız. Çukurova’da bu yıl ilkini düzenlediğimiz etkinlikle bölgemizde yürütülen turizm faaliyetlerine  olumlu katkı sağlayan, kişi ve kuruluşlara şükranlarımızı sunmak istedik.’’

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da ‘’turizmin vitrini, gözü kulağı ve her türlü temsil kabiliyeti olan çok değerli konuklarımızla olmaktan çok mutluyuz. Onlar ancak tavsiye ederse, gezdirirse, dolaştırırsa ve gezerken anlatırsa yapılanlar önem kazanır’’ dedi. Aldırmaz, şöyle konuştu:

‘’Bu geceyi düzenleyen ADRO Yönetim Kurulu üyelerine ve değerli katılımcıları ayrı ayrı kutluyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde müze sayımızı 16’ya çıkartacağız. Tarihi değerlerimizin hızla restorasyonlarını yapıp, tarihi kimliğine uygun hale getirip, bir bütün haline getirmeye uğraşıyoruz. Ama Çukurova’yı bir bütün olarak ele almak gerek. Çünkü turistler geldiği zaman bir yerde 1-2 gün kalır, ama bu bölgede 15 gün yaşaması çok önemli. Yaşlı turizmi için önemli bir bölgeyiz.Aslında bu konuları benim size söylememe hiç gerek yok. Burada duayenler var, sizler varsınız. Benim hep hayalimde, turist rehberlerimizin Hilton’da kalan konukları hemen nehrin kenarındaki yürüyüş parkuruna getirmesi,  Merkez Park’ta spor yaptırması var. Bu konuda belediyeye düşen bir görev olursa, servis gibi, emrinizdeyim. Bu güzel gecenin turizm açısından büyük katkılar sağlayacağını düşünüyor ve hepinizi tebrik ediyorum.’’

Konuşmaların ardından bu yıl ilki verilen ‘’Çukurova Turizm Ödülleri’’ sahiplerini buldu.. Törende ödüle layık görülen kişi ve kurumlar şöyle:

1-Yaşayan Müze Proje Ödülü: Adana Valisi Hüseyin Avni Coş

2-Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Ödülü : Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu

3-En İyi Müze Ödülü :  Osmaniye Vali Yardımcısı Ali Çağlar

4-Turizm Markası Ödülü: Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz

5-Turizm Kültür ve Sanat Ödülü: Altın Koza A.Ş  Candan Yaygın

6-Turizm Emek Ödülü: Nesrin Göçhan

7-Turizm Sektörel ödülü: Tayyar Zaimoğlu

8-Turizm Girişimcisi Ödülü: Numan Olcar

9-Prof.Dr.Halet ÇAMBEL Özel Ödülü: İshak Kozak

10-Turizm Medya Ödülü: Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC)  Başkanı Cafer Esendemir

11-Turizm İnternet Medya Ödülü: Turizmnews.Com. Durmuş Ali Başkan

12-Turizm Kültürler Arası Diyalog Ödülü:  Türk Japon Halkları Dostluk Derneği Başkanı Duran Yergök

13-ADRO Özel Ödülü: Doç. Dr.Gözde Ramazanoğlu

14-Çukurova Tarih ve Kültür Araştırma Ödülü:  Cezmi Yurtsever

15- Turizm Yatırım Ödülü:  Sheraton Oteli

16-Turizm Taşımacılık Ödülü: Adana Ulaş Turizm

17-Yurt İçi Kültür Turu Ödülü Adana: Göğüsgeren Turizm

18-Yurt içi kültür Turu ödülü Adana:  Samba turizm

19-Yurt içi kültür turu ödülü Mersin: Merzeci turizm

20- Yurt içi kültür turu ödülü Mersin: Çipura Turizm

21- Yurt dışı kültür turu ödülü Adana: AYF Turizm

22- Yurt dışı Kültür Turu ödülü Adana: Neva Turizm

23- Yurt içi kültür turlarında farklı destinasyonlar: Samba Turizm

24: Yurt dışı kültür turlarında farklı destinasyonlar: Güneş turizm

Törende ayrıca,  meslekte 20 ve 35 yıllarını dolduran rehberlere plaket verildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sonbahar alerjisinden korunun…    

Sonbahar alerjisinden korunun…    

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık