Ana Sayfa Yaşam ‘Çukurova’nın Tıp Tarihi’ Kitap Oldu

‘Çukurova’nın Tıp Tarihi’ Kitap Oldu

Dr. S. Haluk Uygur ve Doç. Dr. Ali İhsan Ökten editörlüğünde Çukurova'nın Tıp tarihi yazıldı.

Giriş Tarihi: 4 Mart 2016 Cuma 10:04
‘Çukurova’nın Tıp Tarihi’ Kitap Oldu

Dr. Uygur ve Dr. Ökten,  "İLK ÇAĞLARDAN GÜNÜMÜZE ÇUKUROVA TIP TARİHİ" kitabını konusunda uzman 15 kişinin yazdığını, kitabın Hititlerden başlayarak tüm antik çağdaki Çukurova’nın tıp ve sağlık ile geçmişini çok yönlü ele alarak günümüze kadar tüm ayrıntılarıyla incelendiğini belirttiler. Kitap da ayrıca bunların yanı sıra Çukurova’da tıbbın folklorik yanını, tıbbi florasını, sıtma başta olmak üzere endemik hastalıkları ile yöreye hizmeti geçen yerli ve yabancı hekimlerin biyografilerine, katkılarına, sağlık kurumlarına, sağlık örgütlerine  ve sağlık politikalarına da yer alıyor.

Editörlüğünü Dr. S. Haluk Uygur ve Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’in yaptığı kitaba ayrıca 13 yazar daha katkı sunuyor. Kitap beş ana bölümden oluşuyor: 1- Eski çağlarda Çukurova tıp tarihi, 2-Efsanelerde tıp ve Çukurova, 3-Yakın zamanda Çukurova tıp tarihi, 4-Tabipler birliği ve Adana Tabip Odası, 5- Tarihi Adana gazetelerinden sağlık küpürleri.

360 sayfa olan kitapta ayrıca siyah-beyaz ve renkli bir çok fotoğrafta bulunuyor. Kitap sadece hekimlere değil aynı zamanda tıp fakültesi öğrencileri için kaynak kitap olma özelliğini de taşırken başta Adana olmak üzere tüm Çukurovalılar için kalıcı bir eser olarak büyük bir boşluğu dolduruyor.

"İLK ÇAĞLARDAN GÜNÜMÜZE ÇUKUROVA TIP TARİHİ" kitabı Adana Tabip Odası'nın katkılarıyla Karahan Yayınevi tarafından basıldı. Kitabın tanıtım lansmanı ve imza günü Adana Tabip Odasının 14 Mart Etkinlikleri kapsamında 7 Mart 2016 Pazartesi Günü Saat 18.30'da Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde yapılacak.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Öztanrıöver'in kızı eczane açtı

Öztanrıöver'in kızı eczane açtı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık