Ana Sayfa Gündem ÇYDD’den 23 Nisan’da çocuklara mektup

ÇYDD’den 23 Nisan’da çocuklara mektup

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda “Çocuklara Açık Mektup” yayınladı.

Giriş Tarihi: 22 Nisan 2014 Salı 14:39
ÇYDD’den 23 Nisan’da çocuklara mektup

“Sevgili Çocuklar,” diye başlayan ÇYDD 23 Mektubu şöyle:

“Bugün yalnız siz çocuklar için değil, bütün ulusumuz için çok önemli bir gündür.

Bugün ulusumuzun Ata’mızın önderliğinde, kul olmaktan çıkıp yurttaş olduğu gündür.

Bugün, ulusumuzun bir meclis oluşturarak kendi kararlarını vermeye başladığı “ulusal egemenlik” günüdür.

Çocuk Esirgeme Kurumu, “23 Nisan aynı zamanda çocuk bayramı olsun” diyerek kutlamalara başlayınca çocukları çok seven Atatürk, bu öneriyi sevinçle benimsemiş ve dünyada ilk kez, çocuklara özel bir bayram gerçekleşmiş.

Kurumun Çocuk Komitesi, Uluslar arası Çocuk Hakları Evrensel Bildirgesinin imzalanmasından çok önce, 1929’da çocuklarla ilgili dilekler yayımlamış.

O dilekler arasında neler var biliyor musunuz?

“Her çocuğa eşit gıda isteriz.

Çocukların yük taşımasına engel olunmasını isteriz.

Her çocuğa mektep isteriz.

Sokaklarda yatan çocuklara çatı isteriz.

Çocuk sinemaları isteriz.”

Bugün ülkemizin içinde bulunduğu koşullar sizi umutsuzluğa, karamsarlığa sürüklemesin. Evet, biliyoruz, yaşam hakkınız elinizden alınıyor, tecavüze uğruyorsunuz, eğitimde fırsat eşitliğinden yoksun kalıyorsunuz, küçük yaşta evlenmeye mahkûm ediliyorsunuz, çocukluğunuzu bilemeden işe koşuluyor, yasa dışı yollarla çalıştırılıyorsunuz, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamıyorsunuz.

Biz Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, içinde bulunduğunuz koşulların acısını yüreğimizde duyarken geleceğiniz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geleceğe umutla bakmanız, ulusal egemenliğimizin gücünde büyümeniz için, örselenmiş her yanınızı sarmak, çağdaş haklarınıza kavuşmanız, yurttaşlık bilincinizi sürdürmeniz için çalışıyoruz.

Size söz veriyoruz,  geleceğimizin sizler olduğunu bir an aklımızdan çıkarmadan “ulusal egemenlik” ülküsünde var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Her birinizin gözlerindeki umudun, saflığın, sevginin ışığını gördükçe coşkunuzu paylaşıyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı, gelecek güzel günlerin inancıyla kutluyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hasan Saltık Altın Koza’da anıldı…

 

Hasan Saltık Altın Koza’da anıldı…  

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık