Ana Sayfa Gündem Davamızın peşindeyiz

Davamızın peşindeyiz

Geçtiğimiz Mayıs ayında Akçakoca Müftüsünün, Karasu'da verdiği vaazda kullandığı ifadeleri nedeniyle konu Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma Ve Kültür Derneği tarafından mahkemeye taşınmıştı. Yapılan suç duyurusu sonucu açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2021 Çarşamba 14:54
Davamızın peşindeyiz

Geçtiğimiz Mayıs ayında Akçakoca Müftüsünün, Karasu'da verdiği vaazda kullandığı ifadeleri nedeniyle konu Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma Ve Kültür Derneği tarafından  mahkemeye taşınmıştı. Yapılan suç duyurusu sonucu açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

                                                                         

 Geçtiğimiz Mayıs ayında Akçakoca Müftüsü, Karasu'da bir camide verdiği vaazda, Selanik göçmenleri üzerinden Gazi Mustafa Atatürk'ü hedef almış, halkın dini duyguları üzerinden bir ötekileştirme yaparak, kin ve nefret suçu işlemişti. Adana Balkan Türkleri Derneği Başkanı Aziz Sağıroğlu tarafından  yapılan suç duyurusu sonrası  Mahkemenin ilk duruşması Karasu'da görüldü.

 

'DAVANIN TAKİPÇİSİYİZ'

 

Adana Balkan Türkleri Derneği  üyelerinin yanı sıra Osmaniye Balkan Türkleri Derneği Başkanı Ahmet Kara, Çukurova Balkan Türkleri Derneği Başkanı Hayrettin Temel, Eskişehir Balkan Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Neziha Bilen, Adana Balkan Masası Sorumlusu Mehmet Alper, Atatürkçü Düşünce Derneği Sakarya Şube Başkanı Ercüment Naci Berkan, ADD Genel Merkez GYK üyesi ve Genel.Sekreter Yardımcısı Aslıhan Ateş ve Şube Yönetim kurulu üyeleri de duruşmada yer aldı. 

 

Adana Balkan Türkleri Derneği Başkanı Aziz Sağıroğlu tarafından yaptığı açıklamada, davanın takipçisi olacaklarını sanığın gereken en ağır cezayı almasının başka benzer olaylara örnek teşkil edeceğini düşünüklerinin altını çizdi. Sağıroğlu sözlerini şöyle sürdürdü.  "Son zamanlarda bizim nezdimizde Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Atatürk'e, O'nun nezdinde de Cumhuriyet ve unsurlarına saldırıldığının farkındayız ve buna asla izin vermeyeceğiz.

Balkan Türklerinin hassas duyguları ile asla kimse oynamaya kalkmasın.

İlkokul tarih bilgisiyle Selanik göçmenleri hakkında yersiz, hadsiz ve iddialı açıklamalarda bulunan Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun açıklamalarını kınıyor; yargının acilen bu kişi hakkında gerekli ceza vereceğini umuyorum. Biz Dernek temsilcileri olarak yapmış olduğumuz girişimleri Camiamız adına bir görev adlediyoruz ve görevimizi yerine getirdiğimiz inancımız tamdır"

 

Yapılan ilk duruşma sonrası mahkeme 13 Aralık a ertelendi. Mahkeme sonrasında Dernek üyeleri Anıtkabir ziyareti gerçekleştirdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaca, “Örgütler birlikte hareket etmeli”

Karaca, “Örgütler birlikte hareket etmeli”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık