Ana Sayfa Ekonomi Destekler esnafın eline geçmeden alındı

Destekler esnafın eline geçmeden alındı

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, iktidarın “esnafa destek paketi” olarak açıkladığı yardımların kimseyi mutlu edecek düzeyde olmadığını belirtti.

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2021 Çarşamba 09:38
Destekler esnafın eline geçmeden alındı

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, iktidarın “esnafa destek paketi” olarak açıkladığı yardımların kimseyi mutlu edecek düzeyde olmadığını belirtti.

Orhan Sümer” Esnafa kira yardımı desteği diye açıklanan 750 lira hiçbir esnafımızın yüzünü güldürmezken, açıklanan bu tutar 2021 yılı için “Esnafın Defter Tasdik Ücreti’ni” dahi karşılamıyor.” Dedi.

 

1000 LİRALIK HİBE DESTEĞİ ESNAFIN ELİNE GEÇMEDEN GERİ ALINDI

Orhan Sümer, “Pandemi’den en çok etkilenen kesim şüphesiz ki esnaflarımız. Mart ayından bugüne dükkanı kapalı olan, siftah yapmadan kepenk kapatan, yılların emeği olan dükkanına devren kiralık yazmak zorunda kalan esnaflarımız varken İktidarın açıkladığı destek paketleri ne yazık ki tatmin edici değildir.

Bununla birlikte 20021 yılı için belirlenen yani zamlardan esnafımız da payına düşüne almakta. Defter Tasdik Ücretlerinden yapılacak tüm ödeme kalemlerine zam gelirken açıklanan 1000 liralık hibe desteğini iktidar zaten vermeden geri almış oldu” dedi.

 

2021 YILINDA ESNAFIN ÖDEYECEĞİ BAĞ-KUR PRİMİ 1.234,24 TL

Orhan Sümer, “Asgari ücrete yapılan zamla birlikte esnafın ödeyeceği Bağ –Kur primi 1.234 lira oldu. Bu tutar her sene asgari ücret oranında artıyor. Aslında İktidar destek paketi açıklarken primlerin hesaplanmasında asgari ücretin baz alındığını biliyor. Bizler defalarca pandemi süreci boyunca prim ödemeleri, borçları krediler ertelensin, siciller temizlensin ki esnaf ayakta kalmak için mücadele edebilsin dedik ama ne yazık ki iktidar duymazdan geldi.Yüzde 5 indirim uygulaması ile birlikte bu rakam en düşük oranda 1.055,36 TL oluyor. Esnaflarımız bu yüzde 5 indirimin yüzde 10’a yüzde 15’e yükseltilmesini istiyorlar Pandemi sürecinin en mağdur kesimi olan esnaf bu rakamı ödeyemez.”dedi.

 

ESNAFA GÖSTERMELİK DEĞİL KESİN ÇÖZÜM

Orhan Sümer, “ Üzülerek belirtmek istiyorum ki pandemi ekonomik anlamda iyi yönetilemiyor. Maske dağıtımıyla başlayan, vaka sayısı ile devam eden şimdi de aşıların gelişini tartıştığımız süreçte on binlerce esnafımız göz göre göre uçuruma sürüklendi. İktidarın sahip çıkması kendi haline bırakmaması gereken esnaflarımız unutuldu, kaderine terk edildi. Bugün açıklanan rakamlarda destek paketleri de tatmin edici değildir. Yaptık demek için göstermelik rakamlar ve destekler değil, kesin kalıcı çözümler şarttır.” Dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık