Ana Sayfa Gündem Dev köprünün temeli 30 Mart’ta

Dev köprünün temeli 30 Mart’ta

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 5 yıllık görev süresinin içini hizmetlerle dolduracaklarını belirtip, “Adana’ya modern şehirciliğin mührünü vurmaksak bize de yazıklar olsun” dedi. Başkan Sözlü, Seyhan Nehri üzerinde 6 şeritli yol, çift hatlı demiryolu olacak şekilde Türkiye’nin en uzun köprüsünün temelini 30 Mart’ta atacaklarını açıkladı. Sözlü, kendisine yönelik yurt dışına çıkış yasağıyla ilgili Adanalıların sahiplenme tavrını bir fani, bir siyasetçi için servetin en büyüğü olduğunu vurguladı.

Giriş Tarihi: 3 Mart 2016 Perşembe 01:03
Dev köprünün temeli 30 Mart’ta

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, HiltonSA Otel’de organize edilen Muhtarlarla İstişare Toplantısı’nda Yüreğir’in mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar, genel sekreter yardımcıları ve daire başkanlarının hazır bulunduğu geniş katılımlı interaktif toplantıda muhtarlar çözüm bekledikleri konuları dile getirdi. Muhtarlar belediye hizmetleriyle ilgili beklenti ve memnuniyetlerini dile getirirken, çözüm bekleyen sorunları da aktardı. Muhtarları dinleyip not alan Bürokratlar, çözüm taleplerine ilişkin yürütecekleri çalışmalar ve planlamalarla ilgili bilgi verdi.

SÖZLÜ MÜJDELERİ SIRALADI

Yaklaşık 2 saat süren toplantının son bölümünde muhtarlara hitap eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, müjdelerini sıraladı. Hizmetleri planlarken muhtarların görüş ve düşüncelerine büyük önem verdiklerini vurgulayan Başkan Hüseyin Sözlü, sınırlı kaynakların en doğru ve verimli şekilde hizmete dönüşmesini amaçladıklarını bildirdi.

5 yıllık görev süresinin içini hizmetlerle doldurmak zorunda olduklarının altını çizen Başkan Sözlü, “Fikir namusu, fikir haysiyeti; söz verdiğimiz, sorumlu olduğumuz dönemin, yani 5 yıllık sürenin içini doldurmayı emreder” diye konuştu.

YENİ KÖPRÜLERİN TEMELLERİ ATILIYOR 
Başkan Hüseyin Sözlü, Seyhan Barajı’nın hemen güneyinde inşa edilecek olan, üzerinde 6 şeritli yol ve çift hatlı demiryolu bulunan dev köprünün ihalesinin tamamlandığını, bu projenin temelini 30 Mart’ta düzenleyecekleri törenle atacaklarını müjdeledi. Başkan Sözlü, Yüreğir ve Seyhan’ın iki yakasını birleştirecek 2 yeni köprü daha planladıklarını belirtip, bunlardan birisi olan Koza Bulvarı’nı Seyhan’la buluşturacak köprünün temelini 2016 yılının ikinci yarısında atılacağının bilgisini verdi. Başkan Sözlü, Sular’dan Orhan Kemal Bulvarı’na ulaşım sağlayacak köprünün inşaatının ise bu yıl içinde başlayacağını duyurdu. Başkan Sözlü’nün müjdeleri arasında Güney Kuşak Bulvarı da yer aldı. Bu bulvarın D 400 karayolu ile Çimento Fabrikası kavşağında buluşacağını, buradan da yeni bağlantı yolu ile otoyola ulaşacağını ifade etti.

“MERKEZDE YENİLEME OLMAZSA ADANA KURTULMAZ”

Adana’nın merkezinde kentsel yenilemenin şart olduğunu, Yüreğir’in tamamı ile Seyhan’ın Kıyı Boyu Caddesi’nin güneyinden itibaren bunu hayata geçireceklerini anlatan Başkan Sözlü, “Adana’yı yeni imar alanları açarak kurtaramayacağımıza inanıyorum. Çünkü gözümüzün bebeği, kıymetlimiz, Adanalıyız demekten şeref duyduğumuz yer Adana’nın merkezidir. Merkezde dinamik, planlı, modern, çağdaş bir şehir modeli getirmediğimiz müddetçe Adana kurtulmaz” değerlendirmesini yaptı.

“ŞEHRİ RANTA KURBAN VERMEYECEĞİZ”

Bu anlayışla tarım arazilerini yapılaşmaya açmayı düşünmediklerinin altını çizen Başkan Sözlü, “Belediye Başkanı olarak tarlaları arsa yapıp, onun rantına mağlup olmayacağız. Şehri ranta kurban vermeyeceğiz” dedi.

Yüreğir’de kentsel dönüşümün Kozan Çarşısı, Sinanpaşa, Kışla, Yavuzlar ve Kazım Başer mahalleleriyle devam edeceğini dile getiren Başkan Sözlü, şunları söyledi:
“Gelecek dönemde emin olun ki, Adana’nın en gözde yerleşimi Yüreğir olacak. İnsanlarımız burada konut ve işyeri sahibi olmaktan gurur duyacaklar. Bunun mimarı da inşaatçısı da biz olacağız. Seyhan, Yüreğir ve Çukurova belediyelerimizi de çözüm ortağı olarak görüyoruz. İlk defa Adana’da siyasi kavgayı bu anlamda bitirdik. Artık sivil toplum örgütleri, belediye ve kamu arasındaki kavga bitmiştir. İş üretiyoruz, hizmet üretiyoruz. Gelecek 50 yılın, 100 yılın planlarını hayata geçiriyoruz. Sinanpaşa, Yavuzlar, Kazım Başer mahalleleri modern şehirciliğin sergilendiği alanlar olacak. Biz sadece bugünü değil, geleceği de kurtarıyoruz. Adana’ya modern şehirciliğin mührünü vurmazsak bize de yazıklar olsun.”

“BANA VERİLEN DESTEK BİR FANİ İÇİN SERVET”

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Başkan Sözlü, Ceyhan Belediye Başkanlığı dönemindeki bir iddia ile ilgili hakkında başlatılan soruşturmada yurt dışına çıkış yasağı konulmasının ardından hemşehrilerinin kendisine verdiği desteği de değerlendirdi. Başkan Sözlü, “Değerli hemşehrilerimin bana göstermiş olduğu sahiplenme tavrı, bir fani için, bir siyasetçi için servetin en büyüğüdür. Allah şahittir ki, bu itibara layık olmaktan başka daha büyük bir gayemiz olamaz” ifadelerini kullandı. Toplantı boyunca söz alan muhtarların büyük bölümü de Başkan Sözlü ile ilgili verilen yurtdışına çıkış yasağının hukuki değil siyasi bir karar olduğunu dile getirdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık