Ana Sayfa Gündem Diş hekiminin bıçaklanmasına tepki

Diş hekiminin bıçaklanmasına tepki

Dişini çektirmek için gittiği diş hekimini, dişi uyuşmadığı gerekçesiyle bıçaklayan kişiyi kınayan Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, bu şahsın en ağır cezaya çarptırılmasını istedi.

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2019 Pazar 12:34
Diş hekiminin bıçaklanmasına tepki

Geçtiğimiz gün Bursa Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesinde bir diş hekiminin hastası tarafından bıçaklanmasına tepki gösteren Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, yaptığı açıklamada “Meslektaşlarımıza yapılan saldırılar münferit olmaktan çıkmıştır. Bir hekim kolay yetişmemektedir. Toplumda hekim ve sağlık çalışanına karşı sanki bir nefret psikolojisi oluşmuş durumda. İnsanlar istedikleri olmasa, tedavileri istedikleri gibi sonuçlanmasa bunun hesabını kendim sorarım psikolojisi gelişmiş durumda. Bu da artık hak aramaktan öteye geçmiştir. Bu durum hekimi suçlayan, hekimi küçümseyen, hekimi aşağılayan, hekimin üzerinde biriken iş yükünden kaynaklı performansı düşünce onu anlamayan sistemin getirdiği bir sonuçtur. Biz hekimler son derece tatsız bir durumdayız.”

 

ŞİDDETE BULAŞAN TOPLUMDA DIŞLANMALI

Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinde öğrenciler yakın dövüş dersleri alarak kendi can güvenliklerini kendileri mi sağlamalı diye konuşan Başkan Dt. Güler, “İster hekim ister diş hekimi ister sağlık çalışanı olsun tasvip edilmeyen bu saldırılar rutinleşti. Önlenmesi için defalarca protesto ediyoruz, açıklamalar yapıyoruz. Değişen bir şey yok. Bir şeylerin değişmesi için şiddeti önleyici yasal caydırıcılık artmalıdır. Neredeyse her ailede bir hekim, bir diş hekimi var. İnsanlar empati yapmalıdır. Bir hekimin kolay yetişmediği herkes tarafından bilinmektedir. Dişi uyuşmadı diye hekim bıçaklanacaksa, çocuk zayıf not alınca öğretmen bıçaklanacaksa, buzdolabı bozulduğunda servis saldırıya uğrayacaksa bu işin sonu nereye varacak? Bu konuda Sağlık Bakanlığı propaganda üstünlüğünü sağlamalıdır. Performansa dayalı hizmet alımından vazgeçilmeli ve bu tip saldırıların cezası daha ağır olmalıdır. Bıçak, tabanca taşıma şartları ağır olmalı, ruhsatlı silah verilme şartları ağırlaştırılmalı, şiddete karşı toplumsal baskı artmalıdır. Şiddete bulaşanın toplumda dışlanması lazımdır.” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Memur-Sen’den seyyanen zam talebi

Memur-Sen’den seyyanen zam talebi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık