Ana Sayfa Ekonomi Dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 830 lira

Dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 830 lira

TÜRK-İŞ Araştırmasının Mayıs 2021 ayı sonucuna göre, mutfak enflasyonu aylık yüzde 2,28, yıllık yüzde 18,07 oranında bulunuyor.

Giriş Tarihi: 29 Mayıs 2021 Cumartesi 09:31
Dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 830 lira

TÜRK-İŞ, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) 2 bin 830,17 lira olduğunu açıkladı.

TÜRK-İŞ’in açıkladığı “Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Mayıs 2021 sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 9 bin 218,79 lira olarak belirlendi.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3 bin 435,22 lira düzeyinde tespit edildi. Mutfak enflasyonu ise aylık yüzde 2,28, yıllık yüzde 18,07 oranında bulunuyor. 

TÜRK-İŞ, açıklamasında şunlar da kaydedildi:

 “Ülke gündeminin sıklıkla değiştiği bugünlerde çalışanların değişmeyen gündemi yine karşı karşıya kaldıkları ‘geçim sıkıntısı’ konusu oldu. Özellikle üretimin temel girdisi olan akaryakıt fiyatlarında bu ay gerçekleşen artışın önümüzdeki aylarda başta gıda maddeleri olmak üzere birçok temel mal ve hizmet ürünlerine yansıması bekleniyor. 

Bu gelişme başta ücretli çalışanlar olmak üzere geniş halk kesimlerinin satın alma gücünü daha da geriletti. Çalışanların geçim şartları artan fiyat artışları nedeniyle daha da bozulurken, özellikle geniş tanımlı işsizlikte gelinen aşama geleceğe olan umudu azaltan unsur olmaya devam etti. Özellikle genç ve kadın istihdamında yaşanan gelişmelerin etkisi daha güçlü oluyor. İşten çıkarma yasağının sona ermesiyle yaşanabilecek yaygın işsizlik ekonomik ve sosyal hayata yansıması olumsuz olacak.

Küresel salgın döneminde bazı ekonomik tedbirler uygulandı. Bu çerçevede ücretli çalışanlara yönelik olarak işsizlik ödeneği, üç ay daha uzatılan kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği gibi koruyucu nitelikteki ödemeler yapıldı. Ancak bu ödemelerin yetersizliği, yükselen enflasyon ve özellikle gıda fiyatlarındaki artışın etkisiyle daha da belirgin oldu.”

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Dolmuşçu esnafı KDV altında eziliyor

Dolmuşçu esnafı KDV altında eziliyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık