Ana Sayfa Yaşam Dt. Sıralar’ın “Ah Şu Dişhekimleri” gösterisi büyüledi

Dt. Sıralar’ın “Ah Şu Dişhekimleri” gösterisi büyüledi

Adana Dişhekimleri Odası ev sahipliğinde Adana Büyükşehir Belediye Tiyatro Salonunda gerçekleşen ‘Ah Şu Dişhekimleri’ Stand Up gösterisinde Dt. Serdar Sıralar Başından geçen olayları fotoğraflarla anlattı. Adanalılar Dt. Serdar Sıralar’ın stand-up gösterisi ile keyifli bir gün geçirdi.

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2013 Pazar 11:58
Dt. Sıralar’ın “Ah Şu Dişhekimleri” gösterisi büyüledi

Oda yönetimi, dişhekimleri ve aileleri, ÇÜ. Dişhekimliği Fakültesi öğrencileri ve vatandaşların yoğun katılım sağladığı gösterinin açılış konuşmasında Ağız sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçası ve temel insan hakkı olduğunu söyleyen Adana Dişhekimleri Odası Başkanı Dt. Hasan Yaman, “Dünya Sağlık Örgütü’nün tespitlerine göre;  Türkiye’de vatandaşın Diş ve diş eti rahatsızlıkları, insanların karşılaştığı ağız ve diş sağlığı hizmetlerine ulaşamadığı gerçeğidir'' dedi.

Yaman, ''Bu durum ülkemizde ağız ve diş sağlığı hizmeti veren diş hekimlerimizin sayısının azlığından değil, sağlık politikalarındaki yanlışlardan kaynaklanmaktadır. Vergisini ve sağlık primini ödeyen vatandaş muayenehanelerden hizmet satın alınmadığı için ihtiyacı olan ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Mevcut sağlık sistemi içerisinde ağız ve diş sağlığı hizmetleri özel muayenehanelerden alınamadığı için; kamuda kapasitenin üzerinde bir yığılma olmaktadır. Bu nedenle halkımız hizmete ulaşamamaktadır. Vatandaşlarımızın neredeyse tamamına yakını sosyal güvenlik kapsamındadır. Yani vatandaşlarımızın ağız ve diş sağlığı hizmetlerini ücretsiz alma hakkı vardır” diyerek hastalık yaydıkları için sahte dişçilere karşı dikkatli olunması ve itibar etmemeleri gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

SIK SIK ALKIŞ ALDI

Dişhekiminden çekinen, korkan, seven insanların bulunduğunu ama hekimlerin ne yaşadığını kimsenin bilmediğini söyleyen Dt. Serdar Sıralar, Dişhekimlerinin eğitimden, hastaneye veya muayenehaneye kadar geçen sürede iş hayatında neler yaşadığının iç yüzünü biraz mizahi olarak işlediği gösterisinde katılımcıları gülme krizi geçirterek, sık sık alkış aldı.

1986 yılında İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesinde mezun olduğunu söyleyen Sıralar, şunları kaydetti:

''Mezuniyet sırasında yıllık için yazdığım bir öykü İstanbul Dişhekimleri Odası dergisinde yayınlanınca bunun devamı istendi. Çünkü bir öğrencinin hayatını anlatıyordu. ‘Mezun olduktan sonra bir dişhekiminin başına neler gelir? Onları dergide bir dizi olarak yazdım. Daha sonra bu köşeye dönüştü. Dişhekimliğiyle ilgili başka mizahi öykülerde yazınca 2007 yılında yazdıklarım bir kitap haline geldi. Daha sonra komik kısa filmler yapmaya başladım bunlar internette dolaşmaya başladı. Adana Dişhekimlerinin daveti ile 2010 yılında ilk defa Adana’ya gelip bir gösteri yaptım. Başlangıç Adanadır. Benim anne tarafımda Adanalıdır. Rahmetli dedemde Adanalı bir dişhekimidir. Ondan sonra diğer odalar, kurumlar davet etmeye başlayınca birçok yer gezmeye başladım. UMG firmasıda sponsor olunca sağ olsunlar beni daha da güçlendirdi. Türkiye’nin her tarafında gösteri yapmaya, meslektaşlarıma ulaşmaya başladım. Bu gün yine Adanadayım ve bir ilk daha yaşanıyor. İlk kez halka açık bir gösteri oluyor”


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Propolisin kilosu 10 bin liraya dayandı

Propolisin kilosu 10 bin liraya dayandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık