Ana Sayfa Gündem Duygularınızı paylaşın, egzersiz ve iyilik yapın

Duygularınızı paylaşın, egzersiz ve iyilik yapın

Psikiyatrist Öztanrıöver’den Covid-19 travmasına yakalananlara öneri:

Giriş Tarihi: 2 Nisan 2020 Perşembe 11:23
Duygularınızı paylaşın, egzersiz ve iyilik yapın

Tüm dünyada hızla yayılan Covid-19 salgınının, sadece beden sağlığımızı değil ruh sağlığımızı da tehdit ediyor.Beden ve ruh sağlığını etkileyecek olumsuzluklara dikkat çekip bir dizi öneri getiren Psikiyatrist Sümer Öztanrıöver, Covid-19 salgının travmaya yol açmaması için vatandaşlara duygularını paylaşmayı, egzersiz ve iyilik yapmalarını önerdi.

ADANA- Tüm dünyada hızla yayılan Covid-19 salgını, sadece beden sağlığımızı değil ruh sağlığımızı da tehdit ediyor.Beden ve ruh sağlığını etkileyecek olumsuzluklara dikkat çekip bir dizi öneri getiren Psikiyatrist Sümer Öztanrıöver, Covid-19 salgının travmaya yol açmaması vatandaşlara duygularını paylaşmayı, egzersiz ve iyilik yapmalarını önerdi.

Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR) Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatrist SümerÖztanrıöver, Cvid-19 salgını tehdidine karşı insanların tepkilerinin 3 grupta toplanacağını belirtip. Bunları da ‘’inkârcılık, panikle karşılamak ve sağlıklı tepki vermek’’ olarak sınıflandırdı.

Öztanrıöver, inkârcılıkla ilgili olarak, ‘’Virüse karşı önlem almayı gereksiz bulan, yasakları dinlemeyen, ‘bize bir şey olmaz’ diyenler ve bir de fos tevekküllüler. Gerçek tevekkül, gereken önemi alıp sonucun %100 kontrolünde olmadığını bilmektir. Fos tevekkül ise hiçbir önlem almayıp kaderci takılanlardır. Bu grup kendileri hastalanmasa da birçok kişiyi enfekte edecek, yayılmasına aktif katkıda bulunacak potansiyel taşıyıcılardır’’ dedi.

Panikle karşılayanların, ‘’Yoğun kaygı belirtileri gösteren, geç saatlere kadar haber kanallarını izleyen, bilgi kirliliği ile felaket senaryoları kuran, vücudunu dinleyip her belirtiyi Covid hastalığı olarak yorumlayan gruptur ki kendileri ve yakınları için aşırı endişeli’’ olduklarını belirten Öztanrıöver, ‘’Uyku, yeme düzeni bozulmuş, günlük işlevlerini yapmakta bile zorlanan ve aşırı önlem alan gruptur. Bunlar ellerini saatlerce yıkayıp, evlerini saatlerce dezenfekte ediyor olabilirler. Bu kişilerde Covid salgınından önce de kaygı bozukluğu belirtileri genellikle vardır. Günlük yaşamı sekteye uğratan, ilişkileri ve işlevselliği bozan bir kaygı durumu varsa psikiyatrik yardım alınmalıdır. Çünkü kaygı vücut direncinizi düşürecektir’’ diye konuştu.

Sağlıklı tepki verenlerde de korku olduğunu ifade eden Öztanrıöver, ‘’Çünkü korku, doğal ve koruyucu bir tepkidir, bizi önem almaya iter. Bu kişiler güvenilir kaynaklardan bilgi edinir, kendileri ve başkaları için sorumluluk alırlar.Büyük bir belirsizlikle karşı karşıyayız ve bu hepimizde belli oranda stres yaratmakta. Hareket edin, dans edin ve şarkı söyleyin’’ dedi.

Öztanrıöver, salgınla baş etmek, beden ve ruh sağlığını korumak için neler yapılabileceklerini şöyle sıraladı:

‘’Doğru bilgi, güvenilir bilgi, gece gündüz değil makul sürede bilgi edinin. Sorumluluk alın: elinizi yıkayın ve evde kalın.

Bağışıklık sisteminizi güçlü kılın. Sağlıklı beslenin, egzersiz yapın. Sosyal ilişkilere önem verip duygularınızı paylaşın. Sorun çözme becerilerimizi yitirmemek için yarım kalmış, bitirilmemiş işlerinizi bitirin. Kitap okuyun, yeni beceriler kazanın, filmler izleyin. Başkasına iyilik etmek, hem alanı hem de vereni mutlu eder.

 

Yalnız yaşayan, evden çıkamayan komşularınızın ihtiyaçlarını giderip, hatırlarını sormak sizi sağlıklı tutacaktır. Çocuklarınıza yardım edebilmek için ise önce kendi duygularınızla başa çıkmalısınız. Covid-19 hayata bakışımızı şekillendiriyor. Birkaç hafta önce sizi kaygılandıran şeyleri bir düşünün. Durup hayatımıza, kendimize yeniden baktık ve önceliklerimizi değiştirdik. İşte bu bizim Travma Sonrası Büyüme dediğimiz şeye götüren bir yoldur. Hayatımızın geçiciliğinin ve kırılganlığının farkına varırken; şükretmek, tanıdığımız ve tanımadığımız insanlar için dua etmek, Metta meditasyonu (tüm canlılar için şefkat hissetmeye odaklı meditasyon) yapmak yapabileceklerimiz arasında.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Otoyol'da feci kaza: 5 ölü, 2 yaralı

Otoyol'da feci kaza: 5 ölü, 2 yaralı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık