Ana Sayfa Gündem Emekli maaşı ile kurban alınamıyor

Emekli maaşı ile kurban alınamıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatlarındaki artış nedeniyle kurbanlık koyunların maliyetinin 3 bin lirayı geçtiğini belirterek, “Besici 4 bin liranın altında kurbanlık satamaz. Bu fiyata, başta emekliler ve dargelirli çoğu vatandaş kurbanlık alamaz” dedi.

Giriş Tarihi: 4 Haziran 2022 Cumartesi 00:23
Emekli maaşı ile kurban alınamıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatlarındaki artış nedeniyle kurbanlık koyunların maliyetinin 3 bin lirayı geçtiğini belirterek, “Besici 4 bin liranın altında kurbanlık satamaz. Bu fiyata, başta emekliler ve dargelirli çoğu vatandaş kurbanlık alamaz” dedi.

Yurtiçinde vekâletle kurbanlık kesim bedelinin 2 bin 250 lira olarak açıklandığını anımsatan Gürer, “Bu ücrete piyasada kurban yok.2 bin 500 lira maaş alan emekliye kurbanlık bu durumda  düşer mi? AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanının yönettiği ülkede  düşük maaş uygulaması emekliyi kurban kesemez hale getirdi” diye konuştu.

Gürer, Niğde’de kurbanlık koyun besleyen yetiştiricilerin sorunların dinledi. 

Niğde’de 2143 metre yükseklikte bulunan Göllüdağ’ın eteklerinde sürü sahibi Şener Uzun ile görüşen Gürer, “Hangi köye gitsem, hangi besici ve hayvan sahibi ile konuşsam yaşadıkları mağduriyeti anlatıyor. Hem ahır hem de ağıllar boşalıyor. Hayvan varlığımız da o varlığın sahibi de giderek azalıyor. Et ve süte erişim zorlaşacak ve mamul ürünlerde fiyatlar daha da artacak” dedi.

SAMANCI DA HAKLI 

Yem fiyatlarının sürekli arttığından yakınan Çarıklı  köyünden Şener Uzun, Ramazan Bayramında 250 lira olan bir torba yemin bugün 350 liraya çıktığını belirterek, “Samanın tonu 2 bin 300 lirayı geçti. Saman satıcısına ‘bu fiyat yüksek değil mi?” diye sordum. ‘Mazotun fiyatı belli’ dedi. Bunun işçisi var, yüklemesi var, arabasının eskiyen lastiği var… Adam haklı” diye konuştu. 

MALİYETLER ÇOK ARTTI 

Bu yıl kış şartlarının zorlu geçmesinden dolayı koyunları 20 Nisana kadar meraya çıkaramadığını belirten Şener Uzun, “6 ay yemle beslemek zorunda kalıyoruz. Yem fiyatlarındaki artış ortada. Bugün 3 ton saman alsam 6 bin lirayı geçer, tonu 1000 liradan 30 ton küspe alsam, o da 30 bin lira yapar. Diğer girdilerle birlikte benim masrafım satacağım hayvanlardan elde edeceğim parayı kurtarmaz. O nedenle bu şartlarda hayvancılık yapmak zor. İşi bırakacağım” şeklinde konuştu. 

Koyunları meraya çıkardığını ancak 2 tane düve ineğinin olduğunu, onları da beslemekte zorlandığını anlatan Uzun, “Bir an önce kestirmek istiyorum ama gebe  olduğu için kestirmeye içim elvermiyor” ifadelerini kullandı. 

4 BİN LİRANIN ALTINDA SATIŞ KURTARMIYOR 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise üreticilerin kurbanlık koyunları 4 bin liranın altında satmaları halinde zarar edeceklerini söylediklerini aktardı. Gürer, “Kurbanlık koyun 4 bin lira olursa vatandaş bu gelirle nasıl kurban alacak?” diye sordu. 

EMEKLİYE KURBAN KESMEK DÜŞER Mİ?

Maliyet artışları nedeniyle kurbanlık fiyatlarının da yükseldiğini ve bu şartlarda emeklilerin ve dar gelirlilerin kurbanlık alma şansının kalmadığını belirten Gürer, “2022 yılı vekâlet yoluyla kurbanlık kesim bedeli yurt içinde 2 bin 250 lira oldu. 2 bin 500 lira maaş alan emekliye kurbanlık düşüyor mu? Düşüyorsa nasıl alacak? AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanlığı sisteminde toplum sorunları, yokluk ve yoksulluğu olağanlaştırdı.Vatandaş perişan.Açlık sınırı altında milyonlar yaşamaya çalışıyor. Ekmek almakta dahi sorun yaşıyorlar. Emekli maaşlarının düşük olması emekliyi kurban kesemez hale getirdi. Yem fiyatları ve diğer beslenme giderleri arttıkça kurbanlık koyunun maliyeti 3 bin lira aştı.4 bin liranın altında bir satış fiyatı üreticiye para kazandırmıyor. Besici batıyor, emekli ise kurbanlık alamaz hale geliyor. Ne yazık ki AKP ülkeyi yönetemiyor” şeklinde konuştu. 

BESİCİ DESTEKLENMELİ 

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, yem fiyatlarındaki artışın kurbanlık satışlarına da etki gösterdiğine dikkat çekerek, “Böyle giderse çok sayıda besici hayvancılığı bırakacağını söylüyor. Siyasi iktidar, özellikle yem fiyatları konusunda üreticiyi sübvanse etmeli, üreticiye destek vermeli.Ahırlar boşalıyor.Veteriner, aşı ve bakım giderlerinin yanında yem ve nakliye gideri eklenince,büyük şehirlerde kurbanlık koyun daha yüksek fiyatlarla alınmak zorunda kalınacak” dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Huzurevi’nde aşure günü etkinliği

Huzurevi’nde aşure günü etkinliği

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık