Ana Sayfa Gündem Emekliye hizmete devam

Emekliye hizmete devam

Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube Başkanı İyiyürek görevinin başına döndü.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2015 Perşembe 12:33
Emekliye hizmete devam

Türkiye Emekliler Derneği (TUED) Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek, çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıklarını belirterek, şimdiye kadar olduğu gibi bundan böylede emeklilerin hizmetinde olacağını söyledi. Başkan İyiyürek ayrıca, basında yer alan haberlere itibar etmediğini belirterek, suçlamaların doğru olmadığını ifade etti.

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı Mali Şube Müdürlüğü ekipleri gelen bir ihbar üzerine 17 Kasım Salı günü Türkiye Emekliler Derneği ve Tüm İşçi Emekliler Dul ve Yetimler Derneği Adana Şubesi’ne operasyon yapmış, yapılan operasyonda aralarında TUED Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek ve Tüm İşçi Emekliler Dul ve Yetimler Derneği Adana Şube Başkanı Ahmet Kahraman’ında aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alınmıştı.

 

Çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından suçsuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Başkan İyiyürek, dernekte görevinin başına döndü. Sabah yapılan operasyon sırasında evine gelen polis ekiplerinin gayet iyi ve nezaketli davrandığını belirten Başkan İyiyürek, ancak aynı nezaketi gazetecilerin göstermediğini söyledi. Kendisini gözaltına alan polislerin kolundan dahi tutmadığını kaydeden Başkan İyiyürek, “Ancak evden çıkar çıkmaz patlamaya başlayan fotoğraf makinelerinin arkasından gelen sesler beni çok rencide etti. Sürekli fotoğrafımı çeken gazeteciler ‘1,5 trilyonu nereye götürdün Seyfi Başkan?” diye alaycı bir şekilde bana soru sormaları tarif edilmeyecek kadar çirkin oldu. Evden çıkarken, sağlık kontrolünden geçirilirken, emniyet binasına girerken aynısını yaptılar. Bizimle bu şekilde alay etmeye çalışan gazetecileri kınıyorum.” dedi.

“YAPILAN SUÇLAMALARIN HEPSİ YALAN YANLIŞ”

Yapılan suçlamaların hiç birini kabul etmediklerini belirten Başkan İyiyürek, kendilerinin sadece odun, kömür ya da talaş almak isteyen üyelere makbuz verdiklerini söyledi. Mevzuat hakkında bilgi veren Başkan İyiyürek, “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), derneğimizin genel merkezi ve satış yapmak isteyen firmalar protokol imzalar. Bu protokole göre odun, kömür yada talaş almak isteyen üyelerimiz bize başvurur. Bizde emekli kardeşimizin isteği üzerine makbuz doldurup, protokol imzalayan firmaya yönlendiririz. Odun, kömür ya da talaş parası da talepte bulunan emeklinin maaşından SGK aracılığı ile kesilir, firmanın hesabına aktarılır. Yani biz o parayı hiç görmeyiz. Ayrıca odun, kömür ya da talaşı satın alan kişilerin de bunlarla ne yaptığını bilmeyiz çünkü bizim böyle sorgulama gibi bir görevimiz, yetkimiz yok.” diye konuştu.

“BİZ SADECE İMZALANAN PROTOKOLÜ UYGULADIK”

Kendilerinin sadece yapılan protokolü uyguladıklarını kaydeden Başkan İyiyürek, “Bu protokolü ya da prosedürü yanlış kullandığımızı iddia edip, bizi suçlamaya çalıştılar. Ancak biz kesinlikle böyle bir şey yapmadık. Zaten böyle bir şey yaptığımıza dair de kanıt bulunamadı. Suçlamaların hiçbirini kesinlikle kabul etmiyoruz. Yapılan suçlamalar doğru olsaydı zaten mahkeme bizi serbest bırakmazdı. Bizim tefecilikle, dolandırıcılıkla ya da başka bir suçla ne işimiz olur. Bizim tek amacımız var o da emekli kardeşlerimizin sorunlarını çözmek, onlara yardımcı olmak.” dedi.

“ŞUBE OLARAK ODUN, KÖMÜR VE TALAŞ İLE İLGİMİZİ KESTİK”

Bundan böyle TUED Adana Şubesi olarak, SGK, Genel Merkez ve firma 3’lüsü arasında yapılan sözleşmeyi tek taraflı olarak feshettiklerini açıklayan Başkan İyiyürek, “Bu durumla ilgili olarak genel merkezimizi bilgilendirdim. Genel merkezimiz inşallah bu sözleşmeyi sonlandıracak, çünkü bu işlem genel merkezimizin bilgisi halinde yapıyorduk.” ifadelerini kullandı.

“HALK YAPILAN BU OPERASYONA İTİBAR ETMEDİ”

Yapılan operasyon sonrasında dernek olarak rutin faaliyetlerine devam ettiklerini belirten Başkan İyiyürek, basında çıkan haberlere halkın itibar etmediğini söyledi. Göreve başladığı ilk günden bu yana emeklilerin yanında olduğunu söyleyen Başkan İyiyürek, “Ben her zaman emeklinin sorunlarının çözümü için kamuoyu oluşturmaya çalıştım. Her zaman emekli kardeşlerimin menfaatine olacak işlerle meşgul oldum, her zaman emeklinin yaşam kalitesini yükseltmek için çalıştım. Bu neden çıkan haberlere halk itibar göstermedi, üzerimize atılmak istenen bu suça inanmadı. Çünkü özellikle bu olaylardan sonra derneğimize gelip üye olan emekli kardeşlerimizin sayısında ciddi bir artış oldu.” dedi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hasan Saltık Altın Koza’da anıldı…

 

Hasan Saltık Altın Koza’da anıldı…  

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık