Ana Sayfa Gündem Engelli çocuklara “atla terapi”

Engelli çocuklara “atla terapi”

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığına bağlı Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü, personeline “atla terapi” eğitimi vererek engelli çocuklara binicilik eğitimi yöntemiyle terapi hizmeti vermeye hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 10 Mart 2016 Perşembe 12:55
Engelli çocuklara “atla terapi”

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı, personeline, Türkiye Binicilik Federasyonu Uzman Eğitmeni Turya Kurtulan tarafından engelli çocukların duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkı koyması amacıyla alternatif ve tamamlayıcı tedavi yöntemi olan “atla terapi” eğitimi verdi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Terapide kullanılan atların çeşitli nedenlerle sahipsiz kalmış ya da kesimden kurtarılan atlar olduğunu ve bunun Türkiye’de ilk kez yaşandığı belirten Turya Kurtulan,  “Eğitimden geçirip, rehabilite ettiğimiz atları, engellilerin hizmetine sunuyoruz. Engellileri ata bindirmek incelik isteyen, güvenlik esasları ve kuralları olan bir iştir. Büyükşehir personeline, engellileri ata nasıl bindirecekleri, atlarla nasıl buluşturacakları konusunda eğitim programı uyguluyoruz. Türkiye’de bu iş çok popüler ve hipoterapi dediğimiz fizyoterapistlerle yapılan bilimsel bir çalışmadır. Terapide, özellikle atları kullanmamızın nedeni; atların dört zamanlı ritmik yürüyüşünün biniciye üç boyutlu bir efekt ve simülasyon yaptırması, binicinin sinir sisteminde rahatlama, esneklik ile psikolojik ve fiziksel gelişim sağlamasıdır. Bu projede, atları sokaklardan toplayarak engellilerin hizmetine sunan Adana Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyoruz.” dedi.

ENGELLİ ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ EĞİTİM

Adana’da kesilmesi planlanan atları yaklaşık 1 yıl önce aldıklarını dile getiren Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Dr. Fatih Karayandı, “Bu atların büyük çoğunluğu ‘yılkı’ diye adlandırılan, dağda özgür gezen atlardan oluşmaktadır. Hem yetersiz beslenme hem doğal koşullardan dolayı fiziksel olarak zor durumda olan atları rehabilite ettik. Şu an da personelimize, özellikle engelli çocuklarımıza yardımcı olabilmeleri için sertifikasyonlu atlı binicilik eğitimi aldırıyoruz. Engelli çocuklarımıza bu bölgede ücretsiz, gönüllülük esasına dayalı atlı binicilik eğitimi vereceğiz. Bunun için çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Eczane mağduriyeti!

Eczane mağduriyeti!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık