Ana Sayfa Eğitim “Evleri işaretleyenler yakalandı mı?”

“Evleri işaretleyenler yakalandı mı?”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana Seyhan’da Alevi vatandaşların evlerinin işaretlenmesini Meclis gündemine taşıdı.

Giriş Tarihi: 26 Ağustos 2021 Perşembe 18:17
“Evleri işaretleyenler yakalandı mı?”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana Seyhan’da Alevi vatandaşların evlerinin işaretlenmesini Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı önerge veren Bulut, “Seyhan’a bağlı Uçak Mahallesi'ndeki bir sokakta yaşayan Alevi yurttaşların evlerinin duvarına sprey boya ile çarpı işareti konulurken bir evin duvarına hem çarpı hem kızılbaş yazılmıştır” dedi.

PROVOKASYON

Alevi yurttaşalra yönelik bu provokasyonun kabul edilemez olduğunu belirten Bulut, etnik farklılıkların, inanç farklılıklarının kadim Anadolu kültürünün en büyük zenginliği olduğunu belirterek, ülkemizde, geçmişte mezhepsel provokasyonlardan kaynaklı büyük acılar yaşandığını anımsatmasının ardın şunları söyledi:

“Çorum, Maraş ve Sivas hala belleklerimizde. Alevi yurttaşlarımızın evine çarpı konması büyük bir provokasyondur. Alevi yurttaşlarımızın evlerini işaretleyerek yapılan bu insanlık dışı olayı kınıyorum. Kirli ve karanlık ellerin Adana’yı karıştırmasına müsaade etmeyeceğiz. Sorumluların hemen bulunması için emniyet yetkililerini acilen göreve çağırıyorum. Alevi yurttaşlarımızı da sağduyulu olmaya davet ediyorum. Bu olayın takipçisi olacağız.”

CHP’li Bulut, şu soruları sordu:

-Türkiye genelinde bugüne kadar Alevi vatandaşların evlerinin işaretlendiği kaç olay yaşanmıştır?

-Bu olaylar hangi illerimizde yaşanmıştır?

-Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Alevi vatandaşlarının evlerini işaretleyen kişilerden kaçı yakalanmıştır? Bu kişilerden kaçı ceza almıştır?

-Adana’da yaşanılan saldırının ardından hangi işlemler yapılmıştır?

-Bölgede bir daha aynı saldırıların yaşanmaması için herhangi bir önlem alınmış mıdır?

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık